Aktualności

Likwidacja skutków suszy – koszty dla rolnika

Niemalże co roku w okresie letnim na wielu portalach rolniczych pojawiają się newsy rolnicze dotyczące suszy i jej skutków na różnych obszarach Polski. Jest ona nie tylko palącym problemem dla osób uprawiających rośliny, ale także dla rządu i polityków. Co jakiś czas stoją oni przed dylematem, w jaki sposób rozwiązać powstałe trudności w rolnictwie, w sposób, który pomoże im osiągnąć odpowiedni wzrost słupków procentowych w sondażach wyborczych. Mimo wszystko trzeba jednak przyznać, że susza to przede wszystkim ogromne koszty dla rolników. Dotyczą one nie tylko utraconych upraw, ale także skutków jej likwidacji.

Jak udzielana jest pomoc dla rolników?

W wielu miejscach w Internecie pojawiają się różnorodne informacje dla rolników o prawach i wynagrodzeniach, jakie przysługują im w związku z niekorzystnymi zmianami atmosferycznymi, które w negatywny sposób wpłynęły na ich uprawy. Otrzymanie odszkodowania jest jednak bardzo trudnym i żmudnym procesem. Podstawą ubiegania się o świadczenia pieniężne jest oszacowanie strat przez specjalną komisję, powołaną przez wojewodę, która niejednokrotnie potrzebuje sporo czasu, aby zebrać się i dokonać stosownej oceny.

Porady rolnicze, które przekazywane są przed urzędników, donoszą, że każdy rolnik powinien dla własnego bezpieczeństwa posiadać i przechowywać odpowiednie dane rachunkowe, a także dokumenty potwierdzające wielkość i wartość posiadanych upraw. To dzięki tym danym możliwe jest odpowiednie oszacowanie strat i na ich podstawie zostanie wypłacone odszkodowanie. Problem pojawia się wówczas, kiedy rolnik nie posiada odpowiednich dokumentów lub są one niekompletne. Wówczas specjalna komisja wypełnia protokół dotyczący szkód na podstawie ogólnych, uśrednionych danych dla danego regionu, które wcześniej przygotowuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Według informacji dla rolników przy tego typu wyliczeniach wykorzystuje się kilka metod, jednak może się okazać, że rolnik otrzyma mniejsze odszkodowanie niż uzyskałby przechowując odpowiednie dokumenty poświadczające wartość jego uprawy.

Skutki finansowe suszy
Skutki finansowe, które powoduje susza, niejednokrotnie mogą być drastyczne. Znany portal rolniczy donosi, że w 2018 roku wyniosły one ponad dwa miliardy złotych. To o wiele więcej niż kwota, którą rząd w ramach pomocy, postanowił przeznaczyć na pomoc rolnikom. Newsy rolnicze donoszą bowiem, że wynosi ona niecały miliard złotych, a więc nie wystarczy na pokrycie nawet połowy kosztów suszy. A te dla poszczególnych rolników są ogromne. Dotyczą bowiem one nie tylko utraconych produktów rolnych, które zostały zainwestowane, aby dzięki nim mogły powstać kolejne. Niekorzystne zjawiska atmosferyczne sprawiły bowiem, że rolnicy utracili także potencjalny zarobek. Jest to szczególnie niekorzystna sytuacja, ponieważ w związku z suszą ceny poszczególnych produktów spożywczych znacznie pójdą w górę. Ponadto ogromnym kosztem będzie także przywrócenie struktury gruntów, które w obecnym stanie nie nadają się do produkcji rolnej.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close