Aktualności

Spadek cen mleka w 2019

Nabiał to bardzo istotny składnik diety Polaków, zaś jego ceny z roku na rok, a nawet z miesiąca na miesiąc nieco się zmieniają. 2019 rok przyniósł wiele newsów rolniczych na temat spadku cen mleka. W Europie odnotowano siódmy z rzędu miesiąc zniżki kwotowań. Jest to oczywiście duża korzyść dla konsumenta, ale i ogromna strata dla producenta. Jak wygląda obecna sytuacja i czego można się spodziewać w najbliższym czasie? W tym artykule przedstawiamy Państwu kilka najważniejszych informacji dla rolników.

Mamy mleka coraz więcej

W Polsce koszt produkcji mleka jest relatywnie niski, dzięki czemu utrzymuje się wysoka dynamika produkcji na tle krajów Unii Europejskiej. Jest to jeden z czynników wspierających wzrost produkcji oraz eksportu mleka za granicę. Z danych Komisji Europejskiej wynika, iż w latach 2014-2018 produkcja mleka w Polsce wzrosła aż o 10% (w stosunku do średniego wzrostu w Unii Europejskiej, który wyniósł 5,1%).

Dlaczego mleko jest tańsze?

Spadek cen mleka to fakt, o którym świadczą liczne notowania. Im więcej jest produktu na rynku, tym większa konkurencyjność, czego efektem jest spadek cen. To proste równanie jest odpowiedzią na bolączkę producentów. Trudno obecnie o sensowne porady rolnicze, bowiem prognozy nie są dla nich szczególnie korzystne. Wzrost podaży mleka w ujęciu globalnym i wynikający z tego spadek cen spowodują utrzymanie obniżek mleka do końca 2019 roku.

Zmiany cen – analiza

Ceny mleka regularnie spadają. Według statystyk GUS-u w czerwcu średnia cena mleka wyniosła 132,07 zł/hl. Jest to cena niższa o 1,9% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Biorąc pod lupę czerwiec 2018 i analogiczny miesiąc tego roku, obserwujemy spadek ceny o 2,8%.

Gdzie mleko jest droższe?

Ceny mleka na skupach różnią się regionalnie. Generalnie ze statystyk wynika, że najwyższe ceny odnotowuje się w województwie podlaskim, warmińsko-mazurskim czy lubuskim. Za regiony z najniższymi stawkami uznaje się natomiast województwo małopolskie, łódzkie oraz świętokrzyskie.

Skąd rolnicy mogą czerpać informacje o stawkach mleka i prognozach na przyszłość? Porady dla rolników.

Informacje dla rolników, czyli tak zwane newsy rolnicze, są publikowane na portalach rolniczych, gdzie na bieżąco aktualizowane są zmiany w prawie rolnym czy statystyki dotyczące upraw i ich cen. Portal rolniczy to świetne źródło aktualności, zatem warto więc śledzić strony internetowe poświęcone tej tematyce i wyciągać wnioski na temat prognoz. Poza mediami online warto także być na bieżąco z informacjami podawanymi w telewizji czy radiu, gdzie często pokazywane oraz komentowane są statystyki prowadzone np. przez Główny Urząd Statystyczny.

Jak ceny mleka prezentują się na mapie Europy?

Spadek cen mleka dostrzegalny jest w całej Europie. W czerwcu bieżącego roku w Unii Europejskiej ceny mleka surowego w skupach spadły już siódmy raz z rzędu. Odnotowano 1,0% spadku mleka ważonego w skupie, zatem obecna cena wynosi 33,48 euro za 100 kg. Dla porównania w Polsce cena mleka ważonego na 100 kg wyniosła 31,02 euro.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close