Aktualności

Sytuacja na rynku trzody chlewnej w 2019 roku

Sytuacja na rynku trzody chlewnej charakteryzuje się okresami wzlotów i upadków cen. Jeszcze nie tak dawno temu, produkcja wieprzowiny była wysoce nieopłacalna. Na szczęście w obecnym momencie rolnicy mogą cieszyć się całkiem przyzwoitymi cenami za skup żywca.

Aktualna sytuacja na rynku trzody chlewnej

Według najnowszych informacji dla rolników, ceny żywca są obecnie na atrakcyjnym dla hodowców poziomie. Pod koniec ubiegłego roku nastąpiło największe pogorszenie opłacalności hodowli trzody chlewnej od około 6 lat. Dotyczyło ono całych stad, w tym także loch prośnych oraz prosiąt. Niekorzystna sytuacja miała miejsce zarówno w Polsce, jak i w innych europejskich miastach – między innymi Niemczech, Francji, Holandii czy Danii. W związku z tym prognozuje się istotny spadek podaży wieprzowiny na terenie Unii, co może skutkować wzrostem cen skupu żywca wieprzowego. Ponadto w drugiej połowie 2019 roku oczekiwany jest wysoki wzrost importu mięsa wieprzowego z Chin, które bronią się przed stratami produkcyjnymi, spowodowanymi ryzykiem afrykańskiego pomoru świń.

W 2018 roku wartość mięsa oraz żywca wieprzowego przygotowanego do eksportu spadła o blisko 7 procent. Rok wcześniej w analogicznym okresie miał miejsce wzrost o ponad 25%. W styczniu cena skupu żywca była blisko 5% niższa niż rok wcześniej, plasując się na poziomie 4,06 złotego za kilogram. Pomimo równoczesnego spadku cen paszy dla trzody chlewnej, istotnie pogorszyła się opłacalność produkcji w tym sektorze. Na szczęście przyjmując obecny poziom i optymistyczne prognozy, wartość skupu kilograma żywca na koniec roku 2019 może sięgnąć 4,65 zł.

Newsy rolnicze o trzodzie chlewnej na rok 2019

W czerwcu 2019 roku, ceny żywca znajdują się na stabilnym poziome. Początek sezonu grillowego oraz ładna pogoda mogą sprzyjać popytowi na mięso wieprzowe, skutkując wzrostem jego cen. Dodatkowo dynamiczny rozwój sytuacji w Chinach może skutecznie podwyższyć ceny wieprzowiny w krajach unijnych, prowadząc nawet do bicia rekordów finansowych.

Na koniec pierwszej dekady czerwca 2019 roku średnia cena warchlaka o wadze 20 kg wyniosła około 308 złotych, natomiast żywiec wieprzowy o masie 30 kg kosztował średnio 364 zł. Stanowi to wzrost na poziomie 120-150 zł za sztukę, w okresie od stycznia 2019 roku. W tym samym czasie, warchlak duński o masie do 30 kg zaliczył wzrost średniej ceny od 218 zł do prawie 370 zł, a żywiec holenderski – z 212 zł za sztukę do 346 zł za jednego prosiaka. Wskazuje to na intensywną tendencję wzrostową na wielu rynkach trzody chlewnej, na terenie Unii Europejskiej.Aktualne ceny tuczników można sprawdzić śledząc newsy rolnicze, podawane na wielu stronach internetowych. Jak informują portale rolnicze, najnowsza cena żywca wieprzowego znajduje się na poziomie 5,72 zł za kilogram. W najbliższych tygodniach można spodziewać się stopniowego wzrostu tej kwoty, co ucieszy niejednego hodowcę. Warto na bieżąco kontrolować informacje dla rolników, które pozwolą łatwiej rozplanować proces produkcyjny i hodowlany, przynosząc pożądane zyski. Sprawdzając portale branżowe warto zajrzeć także do działu porady rolnicze. Można tak uzyskać między innymi informacje, jak zapobiegać groźnemu ASF, pustoszącemu hodowle trzody chlewnej między innymi w Chinach.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close