Aktualności

Turystyka wiejska coraz popularniejsza. Na czym polega?

Turystyka wiejska jest ostatnio bardzo popularną i coraz częściej wybieraną formą spędzania wolnego czasu, ze względu na niepodważalną atrakcyjność tego rodzaju odpoczynku. Agroturystyka staje się niezwykle istotnym źródłem dochodów, jakie mieszkańcy wsi mogą uzyskać zwłaszcza w okresie letnim. Turystyka wiejska polega na wypoczynku w świadczących usługi turystyczne (zarówno noclegowe, jak i żywieniowe), gospodarstwach rolnych.

Agroturystyka jako szansa rozwoju niewielkich gospodarstw

Agroturystyka jest bez wątpienia szansą dla małych gospodarstwa, które nie specjalizują się w produkcji rolnej. Aby promować gospodarstwa agroturystyczne, tworzone są profesjonalnie działające stowarzyszenia agroturystyczne, których celem jest wypromowanie wypoczynku na polskich wsiach. Pożyczki oraz dotacje dla rolników to bardzo pomocne narzędzia finansowania takiej działalności przez władze państwowe, jak i władze lokalne. Unia Europejska także wspiera turystykę wiejską, przez coraz to nowe programy, które mają pomagać w rozwoju terenów rolniczych. Takim programem jest na przykład Interreg czy Leader. Agroturystyka jest źródłem utrzymania aż 10 procent rolników na terenie Unii Europejskiej. Aby, czerpać zyski z takiej działalności należy ponieść oczywiście wcześniejsze nakłady, jednakże zwracają się one po pewnym czasie. Agroturystyka stanowi 15 procent udziału w całym rynku turystycznym Unii Europejskiej.

Nurty turystyki

Turystyka wiejska nazywana jest często turystyką zieloną, łagodną, ekologiczną albo ekoturystyką. W turystyce wiejskiej bazę tworzą domy letniskowe, pokoje gościnne albo małe pensjonaty.

Konkurs organizowany przez Polską Organizację Turystyczną

„Na wsi najlepiej -12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej” to konkurs organizowany przez Polską Organizację Turystyczną. W poprzednim roku odbyła się pierwsza edycja konkursu. Duże zainteresowanie konkursem zachęciło POT do kolejnych działań. Oprócz „12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej” ruszył także kolejny program o nazwie „Dobry biznes na wsi”. Zarówno konkurs „12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej” jak i kolejne projekty mają dosyć pokaźne finansowe wsparcie. Polska Organizacja Turystyczna na cel rozwoju turystyki wiejskiej uzyskała ze środków unijnych już kwotę rzędu 905 tysięcy złotych. Aby, uzyskać więcej informacji o możliwych dofinansowaniach, warto wejść na portal rolniczy, gdzie zostały zamieszczone wszelkie porady rolnicze. Na portalu rolniczym dowiemy się o aktualnie działających konkursach i poznamy najnowsze newsy rolnicze.
Krajowi, jak i zagraniczni turyści coraz częściej na kierunek podróży wybierają polskie wsie. Przede wszystkim cenią w takich miejscach naturalny krajobraz, zdrową lokalną kuchnię oraz spokój od tłumu, mechanizacji i urbanizacji. Polska wieś jest idealnym miejscem dla osób chcących zaznać trochę spokoju i ciszy, z dala od wielkich miast. To doskonała propozycja dla całych rodzin z dziećmi, które będą miały okazję zaznać bliskich chwil z przyrodą i poznać zasady funkcjonowania takiego gospodarstwa. Wykorzystując potencjał wsi, można bez wątpliwości osiągnąć duży sukces w biznesie turystycznym. Chcąc rozpocząć taką działalność, warto na bieżąco przeglądać informacje dla rolników oraz newsy rolnicze.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close