Aktualności

Znaczny wzrost cen amerykańskich zbóż

Niejeden portal rolniczy donosi o rekordowych cenach zbóż, pochodzących ze Stanów Zjednoczonych. W porównaniu do zeszłego roku znacznemu wzrostowi uległy ceny kukurydzy i pszenicy. Jest to niepokojąca informacja dla rolników, a także klientów sklepów, w których podwyżki te uderzają.

Warunki sprzyjające kukurydzy i pszenicy

Kukurydza należy do zbóż, które cechują się dużymi wymaganiami cieplnymi. Nie będzie rosła na terenach podmokłych ani suchych. Gleba zbyt ciężka i ilasta również nie sprzyja jej wzrostowi. Ponadto pobiera ona dwa razy więcej wapnia z gleby niż pozostałe zboża. Pszenica natomiast ma duże wymagania wodne i uprawia się ją na najlepszych glebach. Słabo radzi sobie z pobieraniem składników pokarmowych z podłoża. Są to zboża bardzo wymagające, dlatego gdy nie zostaną spełnione warunki odpowiednie dla ich uprawy to najczęściej kończy się to niewielkimi plonami dla rolników.

Warunki uprawne dla rolników z usa

Ten rok nie był przyjazny dla amerykańskich farmerów. W marcu i kwietniu 2019 roku w środkowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, kraj zaatakowały silne i długotrwałe opady. Natomiast w północnej części USA dłuższy czas utrzymywała się niska temperatura i śnieg. Skutkowało to tym, że zasiew kukurydzy i pszenicy nie był możliwy w wielu stanach. Inni rolnicy zdecydowali się na siewy później niż robili to zazwyczaj, co opóźniło rozwój zasianych zbóż. Według USDA, czyli amerykańskiego ministerstwa rolnictwa, farmerzy obsiali tego roku jedynie 23% pól kukurydzy w USA. Są to niepokojące informacje dla rolników, którzy zaopatrują się w zboża u dostawców z zachodu.

Ile kosztują zboża z usa?

Zgodnie z notowaniami giełdowymi z 17 czerwca 2019 roku, cena pszenicy wynosi 778 zł za tonę, a koszt zakupu kukurydzy to 753 zł za tonę. Newsy rolnicze donoszą, że pszenica charakteryzuje się najwyższą ceną od 20 sierpnia 2018 roku, a kukurydza nie była w tak wysokiej cenie od 5 lat. 

Problemy z uprawą nie tylko w usa

Newsy rolnicze informują, że USA nie jest jedynym państwem, którym warunki klimatyczne nie sprzyjają uprawom. Wiele państw boryka się z suszą. Problem ten dotyczy między innymi Kanady, Rosji czy Australii, które również zajmują się uprawą pszenicy i kukurydzy. Susza nie ominęła również naszych sąsiadów – Litwinów. Tamtejszy rząd 3 lipca ogłosił stan wyjątkowy w sektorze rolnictwa. Ministerstwo szacuje, że w wyniku suszy plony tego kraju zmniejszyły się aż o 40%. Niestety złe warunki do uprawy warzyw i owoców nie ominęły również nas, co wiąże się z podwyżkami cen. Za niektóre warzywa klienci muszą zapłacić więcej niż za mięso. Kilogram pietruszki kosztuje nawet 20 zł, za tę samą ilość cebuli konsumenci są zmuszeni zapłacić równowartość 5 zł, a worek ziemniaków to koszt wahający się między 50 a 60 zł. Do tak wysokich cen warzyw przyczyniły się majowe przymrozki oraz czerwcowe opady i susze. Na rolników, objętych klęską nieurodzaju czekają porady rolnicze. Mogą oni skorzystać z takich pomocy jak: kredyt preferencyjny czy wsparcie udzielone przez Prezesa KRUS.

Sytuacja na rynku zbóż nie klaruje się dobrze. Nie tylko ceny zbóż są wysokie, za owoce i warzywa również trzeba zapłacić wysokie stawki. Jest to spowodowane tym, że w wielu krajach panują warunki pogodowe niesprzyjające uprawom. Pozostaje jedynie czekać na poprawę warunków pogodowych dla upraw.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close