Informacje

Jakie międzyplony są najlepsze na paszę?

Międzyplony (czyli rośliny uprawiane między dwoma plonami głównymi), mają duże znaczenie w procesie poprawy żyzności gleby, która staje się wyjałowiona po intensywnej eksploracji przez bardziej wymagające gatunki roślin. Ten rodzaj uprawy przeznacza się również na produkcję paszy dla zwierząt. Jakie poplony będą najlepsze do tego celu? Nasz portal rolniczy udzieli Państwu odpowiedzi na to pytanie!

Działanie międzyplonów możemy porównać do korzyści, jakie płyną z nawożenia pola obornikiem. Gleba staje się bardziej żyzna, nasycona składnikami odżywczymi i organicznymi. Warto pamiętać, że dokonując wysiewu poplonu, zapobiegamy erozji gleby. Dochodzi do niej, gdy ziemia pozbawiona jest osłony w postaci okrywy roślinnej. Możemy zdecydować się na międzyplon ze względu na chęć pozyskania paszy dla zwierząt. W zależności od tego, jaki cel nam przyświeca, decyzja o zasianiu konkretnych roślin będzie inna. Na jakie gatunki zdecydować się, gdy zależy nam na wzbogaceniu pożywienia dla bydła? 

Newsy rolnicze! Jakie gatunki roślin uprawianych jako międzyplon nadają się najlepiej na pasze?

Istnieje wiele gatunków roślin, które spełnią swoje zadanie i będą się świetnie nadawały na pasze dla zwierząt z gospodarstwa rolnego. Informacje dla rolników powinny być oparte o wiarygodne źródła. Nasz portal rolniczy dba o to, by na bieżąco weryfikować i sprawdzać newsy rolnicze! Biorąc pod uwagę najświeższe doniesienia, przedstawiamy listę tych roślin, które spełnią swoje zadanie jako poplon najlepiej:

gorczyca biała – niezawodna królowa wśród roślin uprawianych międzyplonowo. Czemu zawdzięcza ten zaszczytny tytuł? Przede wszystkim może być siana na wszystkich rodzajach gleby i znacząco poprawia jej jakość. Dodatkowo warto zaznaczyć, że jej tempo wzrostu jest dość duże i co dla nas najistotniejsze, w okresie jesiennym możemy ściąć biomasę i przeznaczyć ją na pożywienie dla przeżuwaczy. Nie powinna jednak stanowić podstawy żywienia bydła, a jedynie stanowić alternatywę w okresie suchym. Nie nadaje się na pole, na którym planujemy uprawiać później rzepak. Duży plus natomiast stanowi jej niska cena. 

facelia – przy tej roślinie należy pamiętać o ścięciu, gdy ta osiągnie maksymalnie 30 centymetrów. Inaczej po pojawieniu się pąków dochodzi do stopniowego zdrewnienia łodygi. Dodatkowo wraz z upływającym czasem traci ona swoje wartości odżywcze i smakowe.

seradela – zalecana jest szczególnie krowom mlekodajnym. Zielonka tej rośliny pozytywnie wpływa na laktacje i jakość mleka. Dodatkowo posiada wiele innych składników odżywczych, co sprawia, że stanowi bardzo dobrą i wartością pasze dla bydła.

kukurydza – nie nadaje się jako samodzielna pasza. Zielonka z kukurydzy wyróżnia się wysoką zawartością węglowodanów i niską białka. Należy ją dlatego podawać z zielonkami najlepiej z roślin motylkowych. Pamiętajmy również, że kukurydzę uprawianą w poplonie na zielonkę należy skosić przed pierwszymi przymrozkami.

Dodatkowo warto w poplonie dedykowanemu na pasze uprawiać: grykę, słonecznik i mieszanki traw.

Porady rolnicze – od czego zależy wartość i jakość paszy uzyskiwanej z poplonów?

Jeśli chcemy, by międzyplon był jak najbardziej wartościowy dla bydła, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Stopień rozdrobnienia zielonki oraz termin zbioru roślin przeznaczonych na poplon znacząco wpływają na jakość uzyskanego pożywienia. Wraz z upływem czasu zwiększa się zawartość niestrawnej i niekorzystnej dla zdrowia ligniny. Dodatkowo maleje zawartość białka ogólnego.

Międzyplon przynosi wiele korzyści. Pozwala na zmniejszenie zachwaszczenia pola, zapobiega erozji gleby i zwiększa jej żyzność. Stanowi również (zwłaszcza w okresie jesiennym) doskonałe uzupełnienie paszy dla przeżuwaczy. 

Pokaż więcej

Starsze artykuły

CZYTAJ TERAZ

Close
Back to top button
Close