Informacje

Rolnictwo ekologiczne – co to takiego?

Rolnictwo ekologiczne to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na produkty zdrowe, pozbawione szkodliwego wpływu zanieczyszczonego środowiska i jednocześnie samo w sobie niepogłębiające tego stanu. Wraz ze wzrostem świadomości konsumenckiej dotyczącej wartości spożywanych produktów rośnie popyt na produkty takiego właśnie pochodzenia, a nabywcy są skłonni ponosić wyższe koszty, aby otrzymać satysfakcjonujący ich artykuł. Jednocześnie prężnie rozwijają się źródła wiedzy pozwalające pozyskiwać informacje o ekologicznej hodowli i uprawie, zawierające porady rolnicze.

Jasne zasady i wzmożona kontrola

System gospodarowania w rolnictwie ekologicznym opiera się na jasnych zasadach. Wśród najistotniejszych, ogólnych założeń znajdują się między innymi: osiąganie i utrzymywanie równowagi biologicznej w gospodarstwie, równoważenie produkcji hodowlanej z uprawną (zwierzęcej z roślinną) i zachowywanie dużej ilości próchnicy czyniącej glebę żyzną. W Polsce kwestia rolnictwa ekologicznego regulowana jest stosowną ustawą oraz unijnym rozporządzeniem. Dodatkowo zajmując się takim gospodarowaniem należy śledzić newsy rolnicze, by być na bieżąco.

Ekologiczna uprawa roślin

W produkcji roślin ekologicznych obowiązują między innymi takie wytyczne jak:

  • Stosowanie nawozów organicznych, naturalnych, najlepiej wytworzonych wewnątrz gospodarstwa, lub nabytych w innych środowiskach ekologicznych lub innych, dopuszczonych.
  • Ekologiczne nasiona, mogą być pozyskane w procesie produkcji.
  • Płodozmian zapewniający jak najdłuższy czas pokrycia ziemi roślinnością, wykorzystywanie wsiewek i poplonów.
  • Niestosowanie chemicznego odchwaszczania, zastąpienie go mechanicznym, bądź za pomocą dopuszczonych środków.
  • Używanie w gospodarstwie preparatów biologicznych oraz wyciągów z roślin, niedozwolone są nawozy i koncentraty sztuczne, promienie jonizujące, zaprawy nasienne.

Dopuszczone środki ochrony roślin zostały spisane i udostępnione na stronach poznańskiego Instytutu Ochrony Roślin, zaś informacje dla rolników o nawozach i preparatach wzbogacające gleby możliwe do wykorzystania w rolnictwie ekologicznym podaje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Wiedzę tą zawiera także każdy dobry portal rolniczy.

Ekologiczna hodowla zwierząt

Wśród podstawowych zasad dotyczących chowu zwierząt należy wymienić:

  • Zapewnienie odpowiednich warunków chowu, dostępność pastwisk i wybiegów, prawidłowe utrzymanie zwierząt, dbałość o dobrostan
  • Odpowiednia przestrzeń – nie więcej niż 1,5 umownej jednostki liczebności zwierząt (DJP) na 1 hektarze.
  • Zakaz stosowania pasz produkowanych przemysłowo oraz GMO (modyfikowanych genetycznie)
  • Pasze wyłącznie naturalne, najlepiej z własnego gospodarstwa lub inne wytworzone w sposób ekologiczny.
  • Opieka i leczenie z zastosowaniem metod naturalnych, antybiotykoterapia na odpowiedzialność weterynarza pod kontrolą organu certyfikującego.

https://pixabay.com/photos/cows-curious-cattle-agriculture-1029077/Choć w dobie automatyzacji i produkcji masowej przytoczone zasady mogą wydawać się zbytecznym utrudnieniem, to wytworzona w sposób ekologiczny żywność wciąż zyskuje zwolenników i rynek stale się rozwija. Aby za nim nadążyć należy na bieżąco śledzić portale rolnicze, które dostarczają inspiracji, gotowych rozwiązań i licznych informacji dla rolników, które pomagają czerpać zyski z rolnictwa ekologicznego.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

CZYTAJ TERAZ

Close
Back to top button
Close