Porady

Akumulatory rolnicze. Jak o nie dbać?

Dbanie o akumulatory rolnicze jest niezwykle ważne przez cały rok. Oczywiście najwięcej problemów może przydarzyć się wraz z nadejściem przymrozków, co warto mieć na uwadze. Jak zadbać o akumulator rolniczy? O czym warto pamiętać? Gdzie znaleźć najlepsze jakościowo produkty?

O co zadbać przed zimą?

Niskie temperatury mogą spowodować, że będziemy mieli problemy z uruchomieniem maszyny rolniczej. Konieczne jest skontrolowanie stanu akumulatora, gdyż nawet najlepsze urządzenie może nagle odmówić współpracy. Okazuje się, że każdy akumulator kwasowo-ołowiowy jest niezwykle wrażliwy na niskie temperatury – efektywność pracy może gwałtownie spaść, co wpływa na brak możliwości rozruchu silnika. Jeśli akumulator rolniczy ma już kilka lat, wymaga szczególnej uwagi. Na szczęście sprawdzenie jego stanu jest dość łatwe. 

Sprawdzenie stanu klem

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie stanu klem, które mogą być pokryte nalotem i luźne. W przypadku obrośnięcia nalotem konieczna może być wymiana na nowe, jednocześnie zachowując dobre połączenia z przewodami prądowymi. Pamiętajmy też o odpowiednim dokręceniu klem na słupkach akumulatora. Bardzo dobrą opcją jest posmarowanie nowych elementów smarem lub wazeliną techniczną, co ograniczy korozję. Części tego typu znajdziemy w internetowych sklepach rolniczych, które oferują efektywne rozwiązania dla większości problemów tego typu. Liczyć możemy na dobrą jakość i atrakcyjną cenę, co jest sporą zaletą. 

Kontrola gęstości elektrolitu

Następnym etapem zadbania o akumulator rolniczy jest skontrolowanie gęstości elektrolitu za pomocą areometru. Powinna ona oscylować w granicach 1,28-1,3 g/cm3, co zaznaczone jest najczęściej zieloną skalą na pasku pomiarowego urządzenia. Przeładowanie akumulatora jest związane z większymi wartościami niż 1,3, natomiast wartość mniejsza niż 1,28 wskazuje na niedoładowanie. Zbyt niski stan elektrolitu wymaga uzupełniania z użyciem wody zdemineralizowanej. Naładujmy także akumulator do pełna oraz przeprowadźmy ponowną kontrolę gęstości. 

Elektrolit powinien być czysty i bezbarwny. Nabierzmy go do szklanej rurki, co pozwoli sprawdzić zanieczyszczenia. Wymiana całego akumulatora jest konieczna w sytuacji zamulenia elektrolitu brązowym osadem. Niezbyt dobrym pomysłem jest napełnienie gotowym elektrolitem, gdyż to może wiązać się ze zniszczeniami i przeładowaniem akumulatora. 

traktor

Ostatni etap – kontrola napięcia ładowania

Napięcie ładowania akumulatora sprawdzimy za pomocą łatwego w obsłudze i taniego miernika napięcia, jaki znajdziemy w niejednym sklepie rolniczym. Silnik pracujący na wolnych obrotach powinien bazować na napięciu w granicach 14-14,6 V. Jeśli wartość jest za wysoka, z pewnością doszło do awarii układu ładowania akumulatora i konieczna jest wymiana. Zbyt niskie napięcie wymaga sprawdzenia naciągu i stanu paska, jaki napędza alternator oraz kontroli jego własnego poziomu napięcia. 

Wykonanie powyższych czynności pozwoli dbać o akumulator rolniczy bez względu na porę roku. Sklepy rolnicze online w razie awarii oferują niedrogie zamienniki doskonałej jakości, co warto mieć na uwadze. 

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close