Porady

Alternarioza – choroba groźna dla upraw

Alternarioza jest chorobą wywoływaną przez grzyby z rodzaju Alternaria, która atakuje głównie rośliny uprawne. Wspomniane patogeny występują w naszym klimacie na bardzo szeroką skalę, w bezpośredni sposób przyczyniając się co roku do ogromnych strat w polskim rolnictwie. Choroba uaktywnia się podczas wegetacji, jednakże jest równie groźna podczas przechowywania płodów rolnych. Które warzywa są szczególnie narażone na Alternariozę? Jak odróżnić tę chorobę od innych? Czy można ją skutecznie zwalczyć?

Charakterystyczne objawy Alternariozy 

Zdaniem ekspertów, których wypowiedzi można znaleźć na portalach rolniczych, choroba jest wywoływana przez resztki roślin pozostałych w ziemi, którym udało się przezimować. Patogeny atakują w dużej mierze uprawy cebuli, ale także warzywa korzeniowe, pora, ogórka, pomidora i ziemniaki. W przypadku tych ostatnich, pierwsze objawy można zauważyć już na początku czerwca. Można ją rozpoznać głównie po brązowych, fioletowo-czarnych plamach, którym towarzyszą aksamitne naloty grzybni. Newsy rolnicze donoszą, że schorzenie występuje również wtórnie, na liściach po porażeniu przez mączniaka rzekomego. 

Jak w przypadku każdej przypadłości wywoływanej przez grzyby, choroba będzie się w znaczący sposób rozwijać podczas wysokiej temperatury i wilgotnej pogody. Nadejście tejże choroby przewidziana jest szczególnie tego roku, jeżeli susza będzie przeplatać się przelotnymi deszczami. Niebezpieczne są również długo utrzymujące się rosy. 

Czy istnieje skuteczny sposób na zwalczenie choroby?

Zwalczenie choroby jest możliwe, jednakże wymaga dużego zaangażowania w stosowanie odpowiedniej agrotechniki, szczególnie w odniesieniu do upraw ziemniaka. Schorzenie można pomylić z innymi, dlatego kluczowe jest odpowiednie rozpoznanie. W przypadku bulw, można pomylić się, przypuszczając, że wystąpiła zaraza ziemniaka. Jednakże, po pierwsze, alternarioza występuje średnio 2-3 tygodnie wcześniej od wspomnianej zarazy. Po drugie, pojawiające się plamy na liściach mają charakterystyczne jasno żółte obwódki, które pozwalają ją odróżnić od innych przypadłości. Najlepszy rezultat przynoszą regularne opryski fungicydami. Zaleca się również zapobiegawcze używanie oprysków, w szczególności jeśli w ubiegłych latach na danym obszarze wystąpił podobny problem. Warto śledzić różnego rodzaju porady rolnicze na ten temat.

Podsumowanie – informacje dla rolników 

Alternarioza to choroba wywoływana przez grzyby, która często jest przyczyną przezimowania resztek warzyw w ziemi. Z tej przyczyny, co roku należy dokładnie pozbywać się roślin z pola, aby nie zwiększać prawdopodobieństwa wystąpienia schorzenia. Ponadto, ważne jest zapobieganie. W latach zagrożonych suszą, najlepszym wyjściem będzie profilaktyczne wykonanie oprysku, aby zminimalizować możliwe straty w plonach. Fungicydy traktowane są jako najbardziej skuteczny środek obecny na rynku, dlatego warto rozważyć zakup specyfiku i powstrzymać inwazję choroby, szczególnie w okresie zagrożonym suszą. Kluczową kwestią jest również poprawne przechowywanie zebranych płodów rolnych, ponieważ choroba może wystąpić wtórnie i zniszczyć zapasy zgromadzonej żywności.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close