Porady

Mączlik warzywny – zagrożenie dla rzepaku

W ostatnich sezonach portale rolnicze rozpisują się na temat zagrożeń wynikających z rozprzestrzeniania się mączlika warzywnego. Jest to szkodnik, który sieje spustoszenie w roślinach kapustnych. Susza sprzyja namnażaniu tego ciepłolubnego robactwa, które zaczęło zakładać kolonie w rzepaku, dokonując zniszczeń na dużą skalę. Newsy rolnicze donoszą, że dotknięte  zostały nim również młode plantacje produkcyjne i samosiewy rzepaczane.

Rozprzestrzenianie szkodnika

Mączlik warzywny jest łatwy do identyfikacji. Jak podaje niejeden portal rolniczy, pluskwiak jest małego rozmiaru, ma około 1-1,5 mm długości, przyczepia się w gromadach do blaszek liści od spodu. Robaki nazywane są „białymi muszkami” ze względu na swój kolor i fakt, że latają. W kolorze białym występują odmiany szklarniowe, warzywne są nakrapiane. Ich skrzydełka pokryte są meszkiem. Ważne informacje dla rolników stanowi fakt, że nie tylko dorosłe osobniki dokonują zniszczeń, larwy i nimfy też są szkodliwe. Zachowują się jak mszyce, wysysają soki z roślin, które przestają rosnąć. Wydalana przez nie rosa miodowa może doprowadzić do pojawiania się grzybów sadzakowych. Larwy są większe niż formy dorosłe, mają około 3 mm długości, a ich kolor jest zielony, zbliżony do barwy liści, przez co ciężko je zobaczyć.

W ciągu sezonu może pojawić się około 5-6 pokoleń mączlika. Robak lubi ciepłe, suche warunki i w takim stanie szybko powiększa swoją populację. Gdy temperatura wynosi ponad 28 stopni Celsjusza, rozwój szkodnika trwa 20 dni. Gdy termometr pokazuje około 16 stopni, cykl rozwoju wydłuża się do 50 dni.

Sposoby na wytępienie mączlika warzywnego

Żeby ograniczyć rozwój pluskwiaka należy wprowadzić w życie porady rolnicze i prowadzić walkę na różne sposoby. Należy pozbyć się z okolicy uprawy zielska, które mogłoby stanowić miejsce zimowania szkodników. Usunięcie chwastów będzie pierwszym krokiem w rozprawianiu się z owadami. Ważną informacją dla rolników będzie też pomysł na umieszczenie w okolicy uprawy lepowych tablic o kolorze żółtym. Jaskrawa barwa przyciągnie i przyklei owady. To działanie pozwoli  ocenić, jak duża jest populacja mączlika, by móc powziąć kolejne środki w zwalczaniu robactwa.

Z zamieszczonych na portalach rolniczych sposobach, wiemy, że można też wykorzystać roztwór z wrotyczu, o ile powierzchnia uprawy nie jest zbyt wielka. Oprysków można dokonywać 3-4 razy w miesiącu, dbając o to, by pokryć całą roślinę wraz ze spodami liści, na których lubią żerować owady. Preparat, mimo że roślinny jest toksyczny, dlatego nie może być używany do trzech tygodni przed spożyciem plonów.

Według newsów rolniczych pojawiły się środki do mechanicznej walki z białymi muszkami. Preparaty wypuszczają lepkie substancje, które unieruchamiają robactwo. Jeżeli zastosowane sposoby walki nie przynoszą rezultatów, możliwe jest też użycie środków chemicznych, choć tych do walki z mączlikiem warzywnym, jak do tej pory na rynku istnieje niewiele, można wspierać się środkami przeznaczonymi do likwidacji mszycy.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close