Porady

Popularny ciągnik w polskich gospodarstwach: ZETOR

Historia firmy Zetor sięga roku 1946. Wtedy to w Brnie powstałą pierwsza fabryka tego znanego i cenionego wśród rolników producenta. Wtedy to Zbrojovka Brno wypuściła na rynek model Zetor 25. W przedsiębiorstwie Zetor części słowackiego koncernu HTC Investments (w 2018 roku doszło do przekształcenia z wcześniejszego HTC Holding) tworzy się szereg projektów, które budowane są w wielu odległych zakątkach świata. Dobrze znane nam ciągniki były składane bowiem w Zairze, Urugwaju, Indiach, Birmie, Iraku czy Argentynie. Zetor Tractors a.s. jest właścicielem czeskich firm: ZETOR KOVÁRNA, s.r.o., Zetor Havlíčkův Brod, a.s., oraz zagranicznych: Zetor Deutschland GmbH, Zetor Tractors Ireland Limited, Zetor UK Limited, ZETOR FRANCE Sarl, Zetor Polska Sp.z o.o., Zetor North America Inc., ZETOR Slovensko.

Niesłabnąca popularność czeskiego producenta maszyn rolniczych

Zetor to jedna z bardziej popularnych marek produkujących solidne ciągniki rolnicze. Ich produkty są nieustannie bardzo wysoko oceniane przez polskich użytkowników. Rolnicy lubią te maszyny za ich solidność, łatwy dostęp do Zetor części zamiennych, prostotę konstrukcji i przez to niezawodność. Maszyny tego czeskiego producenta są przykładem wprowadzania nowatorskich rozwiązań, pozwalających poprawiać dotychczasowe osiągi maszy, jednak bez niepotrzebnych udziwnień, których wartość praktyczna stałaby pod znakiem zapytania a mogła być jedynie źródłem ewentualnych problemów sprzętowych i awarii w przyszłości. Firma dostarcza więc sprawdzone konstrukcje, które znane są w niejednym pokoleniu rolników, jednak nie omieszkała przy tym obdarować swoich klientów powiewem nowoczesności i komfortu, jaki z oczywistych względów nie był możliwy do zastosowania w starszych produkcjach marki.

Zetor – ciągle na topie wśród producentów ciągników rolniczych na świecie

Firma, mimo upływu lat i doskonale prosperującej konkurencji, nie odwiesza „broni na kołek”. Znakiem rozpoznawczym producenta jest ciągły rozwój i poszukiwanie nowych trendów, kierunków działania czy możliwości. Przykładem takiego postępowania jest chociażby wystąpienie na targach Agritechnica w 2015 roku. Producent zaprezentował tam nowy koncepcyjny wygląd ciągników ZETOR wykonany przy kooperacji z włoskim Pininfarina – jednym z wiodących studiów projektowych.

Marka ciągle się rozwija czego kolejnym dowodem niech będzie wyżej wspomniany rok 2015. W dniu 25 czerwca 2015 w Brnie został zaprezentowany nowy model Crystal. Ciągnik ten wyposażony jest w sześciocylindrowy silnik o mocy 144 i 163 KM Deutz TCD6.1L6. Jednostkę napędową projektanci Zetora wyposażyli w system SCR, skrzynię przekładniową o 30 biegach do przodu i 30 biegach do tyłu. Skrzynia ta posiada trójstopniowy wzmacniacz momentu obrotowego czyli tzw. Power Shift, rewersor hydrauliczny czyli Power Shuttle a także przycisk sprzęgła, który znajduje się na drążku od skrzyni biegów czyli nic innego jak Power Clutch występujący w linii projektowej Forterra HD.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close