Porady

Produkcja i krajowe wykorzystanie pasz rzepakowych

O tym, że podawanie zwierzętom paszy, która jest bogata w białko i niezbędne witaminy jest jednym z podstawowych aspektów, które należy przestrzegać, aby zwierzęta były zdrowe i utrzymywały dobrą kondycję pokazuje praktycznie każdy portal rolniczy. Jest to jak najbardziej fakt i należy o nim pamiętać  Ponadto dieta zwierzęcia musi być na tyle zbilansowana, aby nie brakowało w niej żadnych potrzebnych składników. Jest to podstawa w utrzymaniu odpowiedniej produktywności zwierząt i zachowania ich w dobrym zdrowiu. Jednym z podstawowych składników, który powinien znaleźć się w każdej zbilansowanej diecie, jest białko. To ono wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz regulację metabolizmu. Niedobory białka mogą również spowodować, szczególnie w przypadku opasów, spadek wzrostu oraz ogólne problemy z nabraniem wagi. Dlatego tak istotne jest zapewnienie optymalnego poziomu białka w organizmie oraz doprowadzanie go w paszy, która spełnia wszystkie normy i jest najwyższej jakości.

Tańszy zamiennik śruty sojowej

Produktem, który od dawna jest uznawany za jeden z najbardziej białkowych, a zarazem najbardziej naturalnych, jakie można dostać na rynku, jest rzepak. Roślina ta charakteryzuje się bardzo dobrymi wynikami zawartości białka. Z racji, że jest to produkt, w głównej mierze uprawiany w celu tłoczenia oleju, został zapomniany jako pasza bogata w składniki odżywcze. Prawdą jest natomiast, że przez lata powstały nowe odmiany rzepaku, które nie zawierają szkodliwych substancji i są idealnym rozwiązaniem w hodowli bydła i trzody chlewnej. Półprodukty, które powstają w wyniku tłoczenia oleju, stopniowo wracają do łask i stają się bardzo dobrą konkurencją dla śrut sojowych. Jest to oczywiście śruta rzepakowa i makuch, które powstają w procesach pozyskiwania oleju. Różnice technologiczne sprawiają jednak, że oba te produkty różnią się składem i mogą być zastosowane do różnych celów. Śruta zawiera około 2,4% tłuszczu, natomiast makuch około 12,5%. Powoduje to, że oba produkty mają różne wartości energetyczne i mogą być zastosowane do innych celów. Mniej intensywny proces produkcji oleju, sprawia, że śruta jest bogatsza w białko i może zawierać go około 40%. Sprawia to, że jest lepszym rozwiązaniem w żywieniu wysokobiałkowym, szczególnie jeśli chodzi o hodowle opasów czy krów mlecznych. Skład białka rzepakowego sprawia również że może być ono stosowane z roślinami strączkowymi, co sprawiło, że taka pasza osiągnęła lepsze wyniki, jeśli chodzi o skarmianie wśród zwierząt. Należy jednak pamiętać, że połączenie na przykład z łubinem, powoduje mniejszy przyrost dzienny. Nie może być więc stosowana w połączeniu z niektórymi rozwiązaniami i paszami, ponieważ może niekorzystnie wpływać na intensywność przyrostu.

Dla jakich zwierząt?

Dość nietypowy układ chemiczny śruty rzepakowej, sprawia, że jest ona mniej wydajna i nieco bardziej ograniczona niż śruta sojowa. Nadrabia to jednak niższą ceną, a dobrze zastosowane, może przynieść zadowalające efekty. Należy jednak brać pod uwagę, jakim grupom zwierząt nie wolno podawać takiej śruty. Są to przede wszystkim prosięta ssące, u których zastosowanie takiej śruty mogłoby zahamować wzrost i doprowadzić do biegunek. Stopniowe podawanie możemy rozpocząć dopiero po odsadzeniu. Wysokie możliwości natomiast, pojawiają się wraz z rozpoczęciem tuczu. Wtedy to zwierzęta najlepiej wykorzystują białko zawarte w śrucie rzepakowej.

uprawy

Oszczędności

Aspekt, który decyduje natomiast o tym, czy będziemy stosować taką śrutę, jest ekonomia. Różnica w cenie śruty rzepakowej a sojowej to około 20%. Sprawia to, że w przypadku dużych ilości oszczędności są dość duże, jednak należy pamiętać, że owa śruta nie gwarantuje takich dobrych osiągnięć jak jej sojowy odpowiednik. Kluczowa jest więc znalezienie odpowiedniego połączenia i własna analiza. Wtedy będziemy mieć pewność, czy produkt, który zastosujemy, przyniesie w naszym gospodarstwie oczekiwane skutki. Warto więc sprawdzić wszystkie informacje dla rolników, które są dostępne, aby jeszcze lepiej poznać cechy śruty rzepakowej w żywieniu zwierząt. 

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close