Porady

Używasz ciągnik zimą? Zadbaj o łańcuchy śniegowe

Rolnicy muszą pracować przez cały rok, czasami istnieje konieczność korzystania z ciągnika w czasie zimy. Ale co zrobić, gdy spadnie śnieg, jak bezpiecznie poruszać się taką maszyną rolniczą? Na szczęście można doposażyć ciągnik w łańcuchy śniegowe, które usprawnią jazdę i będzie można wykonać niezbędne prace w gospodarstwie rolnym. Zapobiegawczy właściciele traktorów, już na jesieni kupują takie pomocne zabezpieczenia – teraz nie trzeba biegać po sklepach w poszukiwaniu łańcuchów śniegowych, można zamówić je w sprawdzonym internetowym sklepie rolniczym, a kurier dostarczy przesyłkę do domu.

Dlaczego warto zadbać o łańcuchy śniegowe do ciągnika?

Podstawową kwestią skłaniającą do zakupu łańcuchów śniegowych do traktorów jest ich ogumienie cechujące się często słabymi walorami trakcyjnymi. Wykorzystując ciągnik do odśnieżania będzie można szybko zauważyć problemy maszyny z poruszaniem się po placu. Jak pomogą w tym łańcuchy śniegowe? Otóż takie element wyposażenia ogumienia do traktora poprawi jego trakcję, ponadto spowoduje zmniejszone przepały, których powodem są między innymi takie czynności jak odśnieżanie. Drabinkowe łańcuchy nazywane także przeciwślizgowymi skutecznie zabezpieczą koła i będzie można dojechać w każde miejsce.

Kto najczęściej korzysta z łańcuchów śniegowych do traktora?

Rolnicy zajmujący się hodowlą bydła nie wyobrażają sobie codziennego dowożenia paszy bez traktora. Bydło musi dostać pożywienie na czas, nie ma znaczenia czy pada śnieg czy świeci słońce. Nie posiadając łańcuchów śniegowych dojazd z paszą do obory będzie znacznie utrudniony. Nie ma, więc sensu, tracenia niepotrzebnych nerwów lub dźwigania paszy na własnych plecach. Inną sprawą jest konieczność dowozu mleka, czasami samochody przeznaczone do tego celu, nie mogą wyjechać z zaspy i jedynym rozwiązaniem okazuje się wyciąganie ich traktorem. Holowanie bez łańcuchów śniegowych nie byłoby możliwe, dlatego warto posiadać tego pomocnika w swoim gospodarstwie.  

Czy są różne rodzaje łańcuchów śniegowych?

Tak na rynku występują różne łańcuchy i warto skontaktować się z internetowym sklepem rolniczym, którego pracownik doradzi, który model będzie najlepszy w danym przypadku. Od razu można zamówić części zamienne do ciągnika i przygotować go do następnego sezonu. Do najbardziej ekonomicznych należą łańcuchy drabinkowe które należy owinąć wokół koła ciągnika. Mają różne średnice od 6 do 12 mm. Do bardziej złożonych modeli należą łańcuchy śniegowe z gryfami, których główną cechą jest wcinanie się w lód w czasie poruszania się traktora. Innym rozwiązaniem są kolce zapewniające efektywniejszą przyczepność kół. W tych modelach producent zastosował gęstszą siatkę łańcucha, dzięki czemu jazda traktorem w zimę staje się komfortowa. Najbardziej zaawansowanym technicznie łańcuchem jest model wyposażony w dwuwarstwowe ogniwa.

odsniezanie

Czym powinny wyróżniać się łańcuchy śniegowe do ciągników?

  • Łańcuchy powinny być produkowane z drutu o profilu kwadratowym (średnica od 7 do 10mm).
  • Ślad po przejeździe ciągnika powinien mieć kształt kwadratowy, sześciokątny lub prostokątny.
  • Jeżeli model łańcucha posiada siatkę boczną, elementy powinny być połączone pierścieniami zgrzewanymi.
  • Łańcuchy muszą być napinane z wykorzystaniem łańcucha napinającego.

Poszukując niedrogich łańcuchów śniegowych warto złożyć zamówienie w internetowym sklepie rolniczym, gdzie oferta jest szeroka i można dokonać właściwego dla siebie wyboru.  

 

 

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close