Porady

Wiosenne opryski w polu

Wiosenne opryski w polu są niezbędne dla zapewnienia ochrony przed chwastami, szkodnikami i chorobami roślin. Wybierając odpowiedni preparat do oprysków warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, gwarantujących bezpieczeństwo i skuteczność jego stosowania.

Jak wybrać najlepszy środek do wiosennych oprysków?

Jak wskazują newsy rolnicze, zastosowanie chemicznych środków pozwala na skuteczną walkę z patogenami, wymaga jednak zachowania rozwagi i wybrania odpowiedniego preparatu, dostosowanego do rodzaju zasiewów i potrzeb rolnika. Środek używany do oprysku musi być zarejestrowany zgodnie z zezwoleniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Trzeba zwrócić uwagę na jego datę ważności – przeterminowany płyn nie wykazuje pożądanych właściwości, a nawet może być niebezpieczny dla opryskiwanych roślin. Informacje dla rolników odnośnie terminu stosowania, właściwej dawki preparatu, przeznaczenia oraz okresu karencji można znaleźć na każdej ulotce bądź etykiecie wybranego produktu.

Oprysk z użyciem narzędzi i maszyn

Wykonując opryski z użyciem odpowiednich urządzeń lub maszyn, należy zadbać o ich prawidłowy stan techniczny. Zapewnia to równomierne nanoszenie środka na uprawy, gwarantując jego skuteczne działanie i wydajność. Dodatkowo zapobiega znoszeniu cieczy roboczej, która może być niebezpieczna dla ludzi, zwierząt czy innych upraw, wrażliwych na działanie danego środka.

Właściwy termin stosowania środków do oprysku

Niezbędne jest także określenie właściwej fazy rozwojowej roślin – chemiczne środki do oprysku zazwyczaj można stosować jedynie w wybranej okresie wzrostu. Ustalenie etapu rozwoju nierzadko przynosi trudności wielu hodowcom. Porady rolnicze, które pomogą ustalić tą kwestię można uzyskać między innymi wchodząc na odpowiedni portal rolniczy, gdzie znajdziemy istotne informacje, przydatne dla każdego rolnika.

Praktyczne wskazówki ułatwiające bezpieczny i skuteczny oprysk

Jak podają porady rolnicze, opryski ochronne najlepiej jest wykonywać wieczorem. Jest to ważne szczególnie dla bezpieczeństwa pszczół. Nie dość, że preparat może doprowadzić do zatrucia owada, to niesie ryzyko nie wpuszczenia go do ula i zabicia przez resztę kolonii, która nie rozpozna obcego zapachu.

Środki ochrony roślin należy kupować od sprawdzonego dystrybutora lub w dużym, dobrze prosperującym sklepie rolniczym. Preparaty z niewiadomego źródła mogą być niebezpieczne lub nie działać skutecznie. Warto także zadbać o precyzyjne obliczanie proporcji przygotowywanego roztworu – jest to gwarancją najlepszego działania i wydajności zastosowanego produktu.

Nie wolno zapominać o środkach ochrony osobistej. Niezbędne minimum to rękawice, maska i gogle. Przydatny będzie także odpowiedni kombinezon, buty oraz nakrycie głowy, wykonane z materiałów nie wchłaniających cieczy.

Należy dopilnować również odpowiedniego przechowywania preparatów do oprysku. Nie wolno dopuścić, by znajdowały się one w miejscu dostępnym dla dzieci. Wskazane jest także przechowywanie na stanowisku nie narażonym na działanie promieni słonecznych i wysokie temperatury.

Więcej przydatnych informacji dla rolników o prawidłowym doborze i zastosowaniu środków do oprysku, można znaleźć na branżowych portalach rolniczych.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close