Porady

Wygodne siedzenie w ciągniku to ważna sprawa!

Ważnym elementem komfortowej pracy rolnika jazdy siedzenie do ciągnika. W przypadku odczuwania niewygody i związanych z tym dolegliwości kręgosłupa, rolnicy odwiedzają portale rolnicze szukając stosownych informacji. Siedzenie powinno zapewniać kierowcy dobre warunki pracy, skutecznie chronić przed wstrząsami i wibracjami. Nowoczesne siedzenie w ciągniku z wysokiej jakości mechanizmem sprawi, że nawet stary ciągnik będzie wygodny w użytkowaniu. Różne newsy rolnicze opisują najlepsze obecnie siedzenia do różnego rodzaju maszyn, udzielają wskazówek i porad rolniczych na temat regulacji i wymiany siedzeń do ciągnika.

Ważne informacje dla rolników – w jakich przypadkach wymieniane jest siedzenie do ciągnika?

Jak każdy element pojazdu, siedzenie ciągnika ulega zużyciu? Najczęściej potrzeba jego wymiany wynika z awarii łożysk, pękniętej sprężyny lub nieszczelnych amortyzatorów. Podczas długotrwałego użytkowania tapicerka traci również swój pierwotny wygląd. Obecność usterek można ustalić, gdy zmniejsza się komfort jazdy i słychać grzechotanie sprężyn. Jeśli siedzenie nie jest za stare, można je naprawić i wymienić tapicerkę. Przestarzały produkt najlepiej zastąpić nowym modelem o dobrej funkcjonalności. Jednocześnie nie należy oszczędzać na swoim zdrowiu, im więcej czasu rolnik pracuje w ciągniku, tym wyższej jakości fotela potrzebuje. Przydatne informacje dla rolników znajdują się na portalach rolniczych, ale również w internetowym sklepie rolniczym można uzyskać fachową poradę. Przed zakupem siedzenia do ciągnika warto zapoznać się z całym asortymentem sklepu, aby wybrać optymalny model, a przy okazji zamówić potrzebne do wymiany części do traktora. Kupując zamienniki w atrakcyjnej cenie, można być pewnym wysokiej jakości części do maszyny rolniczej, która z powodzeniem dorównuje droższym oryginałom.

Porady rolnicze – jak wybrać siedzenie do ciągnika?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wiek pojazdu, ponieważ nie każde siedzenie zmieści się w starym ciągniku. Poduszka powinna mieć regulowaną długość i kąt. Większość traktorów jest teraz wyposażona w fotele z pneumatycznymi amortyzatorami. Tradycyjne zawieszenie mechaniczne jest typowe dla ciągników o niskiej mocy. Ta opcja jest odpowiednia tylko na krótki pobyt w maszynie. Siedzenia do ciągnika z pneumatycznymi amortyzatorami są wyposażone w małą sprężarkę, która reguluje ciśnienie, dostosowując się do ciężaru kierowcy.

Amortyzatory niskiej częstotliwości są wygodniejsze w użyciu i zmniejszają prawdopodobieństwo kołysania fotelem. Z newsów rolniczych można się dowiedzieć, że w przypadku ciągników z kabiną resorowaną, instalacja takiego siedzenia jest obowiązkowa, w przeciwnym razie fotel nie będzie stabilny. Maszyny o wysokiej klasie mocy są wyposażone w siedzenia z aktywnym zawieszeniem, które zapewniają pełne tłumienie własnych wibracji, dzięki automatycznej regulacji zawieszenia.

Oprócz wyposażenia należy zwrócić uwagę na szerokość instalacji i wysokość konsoli nośnej. Jeśli ta ostatnia jest zbyt wysoka, nogi rolnika nie sięgną podłogi, a kierowca ciągnika nie będzie mógł pracować w takich warunkach. W starszych ciągnikach konsola jest czasami pochylona do przodu, więc do zamontowania siedzenia będzie wymagana płyta adaptera. Siedzenia do ciągnika są wyposażone w dodatkowe akcesoria dla wygody kierowcy: system grzewczy, skórzana tapicerka, klimatyzacja.

W ten sposób prawidłowo zainstalowany fotel pomoże utrzymać zdrowie i zwiększyć wydajność kierowcy. Właściwa regulacja pozwala zredukować wibracje ciągnika podczas jazdy. W przypadku awarii siedzenia, rolnik może go wymienić lub naprawić. Druga opcja jest wskazana tylko wtedy, gdy produkt nie jest bardzo stary i spełnia nowoczesne standardy. W niejednym internetowym sklepie rolniczym dostępna jest bogata oferta takich części do traktora, można dokonać właściwego wyboru.

traktor

Funkcje regulacji siedzenia do ciągnika

Możliwość dostosowania siedzenia do ciągnika do anatomicznych cech kierowcy pozwala wydłużyć żywotność fotela.

Standardowe siedzenie ma następujące opcje regulacji:

  • Zmiana odległości do kierownicy. Fotel kierowcy jest zainstalowany na specjalnych prowadnicach, które umożliwiają regulację położenia siedzenia względem kierownicy. Konieczne jest wyregulowanie siedzenia, aby można było łatwo sterować urządzeniem i łatwo dosięgnąć pedałów. Fotele wyposażone w pneumatyczne amortyzatory dostosowują się do ciężaru operatora jednym kliknięciem przycisku. Pozwala to stworzyć najbardziej komfortowe warunki pracy dla rolnika.
  • Regulacja wysokości siedziska. Ten parametr jest ustawiany indywidualnie, biorąc pod uwagę cechy anatomiczne rolnika. Ważne jest, aby stopy były na podłodze kabiny i aby kolana były zgięte pod kątem prostym. Wysokość fotela jest regulowana za pomocą dźwigni i nie wpływa na ustawienia ciężaru.
  • Wielostopniowa regulacja sztywności amortyzatorów. Na początek najlepiej wybrać najłagodniejsze ustawienie, a następnie stopniowo je zwiększać.
  • Kontrola kąta oparcia. Oparcie siedzenia do ciągnika pełni funkcję podparcia w odpowiedniej pozycji. Lepiej jest, aby powierzchnia była jak najbliżej ciała, zapewniając niezawodne wsparcie kierowcy.
  • Wygładzanie drgań podłużnych i poprzecznych. Ta funkcja jest zapewniona przez poziomą amortyzację, którą posiadają nowoczesne fotele. Jego aktywacja znacznie poprawi efektywność amortyzacji siedzenia ciągnika.
  • Regulacja nachylenia i głębokości poduszki. Głównym zadaniem jest zapewnienie maksymalnej powierzchni oparcia siedzenia. Z tego powodu obciążenie bioder zmniejszy się, a krążenie krwi poprawi się. Głębokość siedziska należy ustawić w taki sposób, aby odległość od powierzchni poduszki do wgłębień podkolanowych wynosiła około 2 cm. Pozycja ta nie utrudnia ruchu i zapewnia wygodne naciśnięcie pedału.
Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close