Informacje

Rolnictwo precyzyjne

- przyszłość polskiego rolnictwa?

Nowoczesne rolnictwo w dużej mierze polega na przeprowadzaniu pomiarów mających na celu jak najlepszą optymalizację. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu zdobyczy technologicznych. To pozwala na prowadzenie gospodarstwa w taki sposób, aby przynosiło jak największe zyski — czyli jak dobrze prosperujące przedsiębiorstwo. Dowiedz się, na czym polega rolnictwo precyzyjne i czemu często określa się je przyszłością branży.

Rolnictwo precyzyjne, czyli jakie?

Wiele osób zastanawia się, co odróżnia rolnictwo precyzyjne od klasycznego. Otóż w tym pierwszym mają zastosowanie specjalistyczne systemy GPS, które pozwalają na zbieranie danych pomiarowych dotyczących kondycji pól i roślin oraz ich analizę. W efekcie rolnik może zbadać wszelkie zachodzące zmiany i zoptymalizować gospodarstwo tak, aby jak najlepiej prosperowało. Ponadto w rolnictwie precyzyjnym istotną rolę odgrywa automatyzacja maszyn. W dzisiejszych czasach możliwe jest zdalne sterowanie ciągników i innych urządzeń. To przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy. W tak prowadzonym gospodarstwie rolnym jest potrzebna mniejsza liczba operatorów dla uzyskania optymalnych rezultatów. Wystarczy zaprogramować tor jazdy dla ciągnika, aby ten wykonywał czynności automatycznie. Aplikacje do sterowania systemami GPS i programowania maszyn rolniczych są obsługiwane przez telefony komórkowe. Nowoczesny rolnik ma do nich dostęp zawsze wtedy, kiedy ma ochotę. 

Dlaczego rolnictwo precyzyjne jest nazywane przyszłością branży?

Czy faktycznie nowoczesne technologie będą wypierać dotychczas stosowane metody przy uprawie roślin? Tak wykazuje trend w branży. Oto kilka korzyści rolnictwa precyzyjnego.

Mniej wydatków dzięki automatyzacji

Zaprogramowanie maszyn rolniczych do jazdy po wyznaczonym torze pozwala na ograniczenie liczby potrzebnych operatorów do pracy. To przekłada się na niższe koszty prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Zmaksymalizowanie plonów poprzez dokładną analizę danych

Optymalizacja uprawy i hodowli roślin jest kluczowa dla każdego rolnika. Niezbędne jest zbieranie danych i ich analiza. To pozwoli na uzyskanie najlepszych rezultatów przy jednoczesnym ograniczeniu zużywanych środków i zasobów. Systemy cyfrowe dzięki ciągłym badaniu zmiennych zachodzących w realnym czasie umożliwiają natychmiastową reakcję rolnika. W efekcie różne warunki pogodowe, zasobność gleby w minerały i inne aspekty mogą być na bieżąco uwzględniane podczas wysiewu, uprawy czy zbieraniu plonów.

Bardziej ekologiczna uprawa dzięki zużywaniu tylko niezbędnej ilości zasobów

Nowoczesne i skuteczne rolnictwo precyzyjne może być bardziej ekologiczne. Dzięki optymalizacji uprawy roślin często dochodzi do ograniczenia ilości zużywanych zasobów, takich jak np. woda. Rolnik redukuje także zapotrzebowanie na nawozy i inne środki ochronne. To przekłada się na zminimalizowanie negatywnego oddziaływania gospodarstwa na środowisko naturalne. 

Rolnictwo precyzyjne to oszczędność czasu, pieniędzy i zasobów. Ta koncepcja pozwala na prowadzenie gospodarstwa niczym nowoczesnego przedsiębiorstwa.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowy ZENOX – Części i artykuły rolnicze — więcej porad znajdziesz na blogu https://www.zenox.pl/blog/

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close