Porady

Ochrona upraw – preparaty do odstraszania dzikiej zwierzyny

Gdy saren, dzików i innych dzikich zwierząt w okolicy jest dość sporo, mogą one stanowić poważne zagrożenie dla naszych upraw. W sytuacji, gdy grodzenie hodowli nie pomaga, wówczas można sięgnąć po odpowiednie preparaty chemiczne dostępne na rynku. Poniżej prezentujemy przydatne informacje dla rolników, dzięki którym dowiesz się, jakie środki wybrać i jak je prawidłowo stosować.

Jak odstraszyć dziką zwierzynę od upraw?

Każdy, kto choć raz odwiedził portal rolniczy w poszukiwaniu metod na odstraszenie dzikich zwierząt od upraw polowych, z całą pewnością wie, że sposobów jest kilka. Poza wyżej wspomnianym budowaniem ogrodzeń można rozwieszać wstążki odblaskowe, montować specjalne odstraszające urządzenia akustyczne, czy zakładać tzw. elektryczne pastuchy.

Z najnowszych newsów rolniczych wynika jednak, że coraz większą popularnością cieszą się preparaty chemiczne, które świetnie sprawdzają się do odstraszania dzików, lisów, saren, jeleni, łosi i wielu innych gatunków zwierząt. Rośliny nimi spryskane mają dla zwierzyny nieprzyjemny zapach lub smak, doskonale spełniając swoją funkcję wszędzie tam, gdzie obecność dzikich zwierząt jest niepożądana.

Jakie preparaty do odstraszania znajdziemy na rynku?

Przeglądając newsy i porady rolnicze, można natknąć się na wiele różnego rodzaju środków przeznaczonych do odstraszania zwierzyny leśnej. Jeszcze do niedawna były to przede wszystkim produkty zawierające różnego rodzaju związki chemiczne, natomiast dzisiaj mamy do wyboru także preparaty na bazie naturalnych aromatów owocowych i wyciągów roślinnych, które są bezpieczne dla środowiska i zgodne z Rozporządzeniem UE Nr 528/2012 dotyczącym udostępniania oraz stosowania produktów biobójczych.

Jak wynika z portali rolniczych, do odstraszania dzików, saren, lisów, czy kretów dobrze sprawdzają się środki o intensywnym zapachu ludzkiego potu. Tego typu preparaty są dostępne głównie w formie koncentratów, a ich woń dla zwierząt jest bardzo nieprzyjemna. Ponadto do ochrony upraw można wykorzystać produkty ze skoncentrowaną formułą geraniolu, który silnie podrażnia nozdrza zwierzyny. Nie mają one negatywnego działania na rośliny i glebę, dobrze odstraszając nie tylko zwierzynę leśną, ale także krety, nornice i inne gryzonie, nie zabijając ich.

W jaki sposób stosować preparaty odstraszające?

Chcąc mieć pewność, że wybrany przez nas środek zadziała, należy w pierwszej kolejności oczyścić miejsce aplikacji z chwastów oraz darni. Następnie wybranym preparatem trzeba dokładnie spryskać ziemię, nie zasypując jej. W przypadku, gdy zależy nam na odstraszeniu jeleni, łosi, czy saren, repelent można też nanieść na gałęzie drzew lub krzewów. Przy normalnych opadach deszczu działanie odstraszające zwykle utrzymuje się przez około siedem dni. W sytuacji silnego wiatru lub intensywnych opadów preparat można nanosić częściej.

Podsumowanie

Zgodnie z najnowszymi informacjami dla rolników, odstraszanie zwierząt przy pomocy preparatów chemicznych jest skuteczne i pozwala bezpiecznie chronić uprawy. Tego typu środki warto mieć pod ręką zwłaszcza w okresie kiedy wygłodniała zwierzyna poszukuje pożywienia z dala od swoich siedlisk, żerując w pobliżu upraw zbóż, ziemniaków, buraków, czy kukurydzy.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close