Warsztat rolnika

Konserwujemy pług – sprawdź, jak robić to efektywnie

Pług podobnie jak i wiele innych maszyn rolniczych, w trakcie posezonowego postoju powinien zostać zakonserwowany. Zadbana maszyna to znacznie wydajniejsza praca i mniejszy nakład pieniężny, ponieważ nie pasuje się ona tak często. W sytuacji, gdy z jakichś powodów zechcemy sprzedać nasz pług o wiele korzystniejszą cenę uzyskamy wtedy, gdy będzie on dobrze zachowany.

Jakie są etapy konserwacji pługa?

Pierwszym etapem konserwacji tej maszyny jest jej lakierowanie. By jednak można było je wykonać, na samym początku pług musi zostać dokładnie umyty. Jeśli tej czynności nie wykonamy i na pługu zostanie ziemia, która bardzo dobrze chwyta wilgoć, ostatecznie może dojść do korozji. Po umyciu i wyschnięciu pługa, należy przy użyciu zaprawki nanosić lakier na uszkodzone miejsca. Oczywiście jest to kwestia typowo estetyczna, jednak umycie pługa to absolutna konieczność.

Przedpłużki, odkładnice oraz lemiesze warto pokrywać na zimę odpowiednim środkiem. Może być to biodegradowalny olej do smarowania prowadnic piły łańcuchowej. Nakłada się go bardzo szybko, przy pomocy pędzla, dlatego też wymaga małego nakładu pracy. Można także zmieszać smar z olejem napędowym, które także dają bardzo dobrą warstwę zabezpieczającą. Smar grafitowy jest jednak środkiem najlepszym, ponieważ dedykowanym specjalnie pługom. Jego koszt jest niewielki, a sam produkt daje zabezpieczenie nawet na rok.

Zima to także dobry czas na to, by wykonać ogólny przegląd pługa i zastanowić się, jakie części robocze wymagają już zdecydowanej wymiany. W okresie zimowym można je bowiem zazwyczaj nabyć dużo taniej. Zimą części do Ursus czy też ogółem części rolnicze są w lepszych cenach. Można wtedy negocjować różnego rodzaju rabaty i naprawiać swoje maszyny rolnicze. Wiele przydatnych części w bardzo atrakcyjnych cenach oferują wówczas internetowe sklepy rolnicze. Części do pługów będą musiały oczywiście wówczas przezimować, ale taka inwestycja jest bardzo opłacalna.

Przygotuj swój pług do sezonu

Zimą warto także wyczyścić i nasmarować śruby regulacyjne. Tak samo powinno się postąpić w przypadku łożysk obrotnic, jeśli posiadamy pług obrotowy. Podobnie jak części do ciągników czy też części do bizona, wszystkie one muszą być odpowiednio zabezpieczone. Brak takiej pielęgnacji może skutkować tym, że wraz z początkiem sezonu maszyna nie będzie zdatna do pracy.

W sezonie, gdy używana jest kosiarka bębnowa części do nie powinny być przeglądane regularnie, podobnie jak części do kosiarek sadowniczych oraz części rolnicze innych maszyn. Po sezonie natomiast wystarczy zrobić to raz, dokładnie zabezpieczając szczególnie wrażliwe miejsca. Powinno się także dokładnie przejrzeć otwory zabezpieczeń korpusów. Może się bowiem okazać, że zmieniły się w owalne, a wówczas wymagałyby przetoczenia. Taki przegląd pługa i jego podstawowa konserwacja na zimę sprawiają, że możemy z łatwością użytkować go już od samego początku sezonu, bez wykonywania jakichkolwiek napraw.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close