Aktualności

Skup warzyw i owoców w 2019

Każdego roku rolnicy oraz inni producenci związani z branżą rolniczą przeglądają portale rolnicze w poszukiwaniu informacji na temat cen warzyw i owoców. Choć niejednokrotnie są one stosunkowo różnorodne w zależności od konkretnych punktów skupu, to w skali całej gospodarki można zauważyć pewne trendy. Podobnie jest w 2019 roku. Newsy rolnicze donoszą, że za większość warzyw oraz owoców tego lata będzie można otrzymać więcej pieniędzy. Warto jednak podkreślić, że te dane nie dotyczą wszystkich produktów, ponieważ zdarzają się również takie, których cena spadła w porównaniu do roku ubiegłego.

Ceny wybranych warzyw w 2019 roku

Informacje dla rolników donoszą, że jednym z produktów, który odnotował największy wzrost ceny, jest kapusta. Wysokie koszty w skupie dotyczą przede wszystkim jej białej odmiany. Według niektórych danych jej cena potrafi wzrosnąć nawet o 20 groszy za kilogram w ciągu jednego tygodnia, co jest wynikiem niemalże rekordowym. Natomiast w przeciwieństwie do białej kapusty tendencję spadkową możemy zauważyć w przypadku sałaty pekińskiej, która jest aż dwa razy tańsza niż rok temu o tej samej porze.

Newsy rolnicze bardzo często dotyczą także ceny pietruszki. Niejednokrotnie można spotkać się z opiniami, że jest ona obecnie droższa nawet od mięsa. Za jej kilogram w skupie możemy otrzymać około 9 złotych za kilogram. W związku z tym w Internecie pojawiają się porady rolnicze, według których w przyszłości warto postawić na produkcję tego warzywa. Warto jednak podkreślić, że ceny pietruszki są bardzo nieregularne. Jeśli w tym roku wiele osób postawi na uprawę tego korzenia, w przyszłości jego cena zapewne spadnie.

Do warzyw, które podrożały względem ubiegłego roku, ale nie jest to już różnica aż tak znacząca, możemy także zaliczyć pomidory, paprykę czy pieczarki. Tendencję wzrostową możemy także zauważyć w przypadku ziemniaków oraz cebuli. Szacuje się, że ten trend się utrzyma.

Ceny wybranych owoców w 2019 roku

Sytuacja na rynku skupu owoców nie wygląda aż tak kolorowo, jak w przypadku warzyw. Ponadto znany portal rolniczy donosi, że ceny te w przyszłości spadną. Jak dokładnie wygląda sytuacja?

Dużą tendencję spadkową możemy zauważyć w szczególności w przypadku borówki amerykańskiej, której cena kształtuje się w okolicach 15 złotych za kilogram. Jest to niewygórowana cena, jeśli popatrzymy na dane z poprzednich lat. Na duże zarobki nie mogą także liczyć producenci moreli, ponieważ pojawia się ich coraz więcej na rynku.

Sytuacja inaczej wygląda w przypadku truskawek. Ich cena w skupie waha się w okolicach 5-7 zł za kilogram, co jest ceną wygórowaną. Warto jednak podkreślić, że jest to kwestia niskich zbiorów spowodowanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.Według portali rolniczych na wysokie zyski nie mogą liczyć także plantatorzy czarnej porzeczki. Ci wręcz czują się oszukani, ponieważ cena za kilogram owoców jest znacznie niższa niż koszty ich produkcji. Choć więc ogólna tendencja dotycząca cen skupu warzyw i owoców jest wzrostowa, to należy podkreślić, że nie każdy rolnik może cieszyć się dużymi zarobkami.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close