Ogród

Taśma stabilizująca – mocowanie i formowanie drzew

Wiele osób posiadających swoje własne drzewa, przykładowo w prywatnych ogrodach oraz znacznie większych sadach, decyduje się na ich stabilizację. Czemu ma ona służyć? Bardzo często pnie drzew są wiotkie, dlatego nie mogą utrzymać pionu. Jeśli pień jest cienki, wówczas nawet nieco silniejszy podmuch wiatru, może doprowadzić do jego złamania, dlatego drzewa stabilizuje się w odpowiedni sposób. Poza tym systemy korzeniowe drzew czasem mają mocno ograniczoną przestrzeń i po upływie już teoretycznie odpowiedniego czasu, nadal nie mogą mocno zagnieździć się w ziemi. Dlatego należy wydłużyć czas oczekiwania i odpowiednio zabezpieczyć drzewo, by wiatr przykładowo nie pochylił go i nie doprowadził jeszcze ledwo rozwiniętego i osadzonego w ziemi korzenia, do całkowitego jego wyrwania. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami dla rolników i sadowników.

Jak korzysta się z taśm stabilizujących?

Portale rolnicze i sadownicze wskazują, że bardzo popularną metodą stabilizowania drzew, jest korzystanie ze specjalnych taśm. Jak się je wykorzystuje? Na samym początku, należy wykonać konstrukcję składającą się ze zwykłych drewnianych palików. Paliki muszą być solidne i trwałe. Dobrze jest jednak zadbać także o ich estetyczny wygląd, szczególnie jeśli mają być one umiejscowione w przydomowym ogrodzie. Oczywiście raz ustawione paliki, nie mogą być wykorzystywane przez dziesięciolecia, spokojnie jednak są w stanie posłużyć nam przez kilka lat. Powinni być one zaimpregnowane, a jeden koniec należy zaostrzyć, by z łatwością móc wbić go w podłoże. Dobrze jest skorzystać z trzech palików i na ich bazie utworzyć trójkąt równoboczny. Muszą być one jednak nieco odsunięte od samej bryły korzeniowej. Samo drzewo mocuje się natomiast do palików właśnie używając specjalnych taśm stabilizujących, które obecnie można kupić w wielu sklepach rolniczych.

Dostępne w sieci newsy rolnicze i porady dla rolników oraz sadowników podają, że oprócz wiązania drzewa do palika, takie taśmy wykorzystuje się również w wielu innych sytuacjach. Przykładowo wiążąc pędy do drutów rozpinających, wiążąc i napinając gałęzie, owijając konary oraz pnie. Takie taśmy niekiedy służą również jako ochrona podczas transportu.

Taśmy stabilizujące stosuje się już od przeszło dwudziestu lat, szczególnie w szkółkach drzew owocowych, choć niekiedy drzewa iglaste także są nimi zabezpieczane. Praktycznie każdy portal rolniczy oferujący informacje dla rolników, ogrodników i sadowników, zamieszcza ciekawe artykuły na ten temat, z których można dowiedzieć się o rodzajach taśm, ich cenach i przeczytać porady rolnicze, dotyczące ich stosowania w wielu sytuacjach.

Taśmy takie nie wrzynają się oczywiście w pień czy też korę drzewa. Rosną wraz z drzewem. Są bardzo rozciągliwe, nie ma także ryzyka, że supeł na taśmie sam się rozwiąże. Taśmę można z powodzeniem łączyć przy pomocy metalowych zszywek. Taśmy są także wykonane z przewiewnego materiału, co służy drzewu. Zdecydowanie ich zastosowanie sprawia, że „ratowane” dzięki nim drzewo, wygląda dużo bardziej estetycznie. Takie taśmy szczególnie przydają się w sadach, gdzie drzewka często są narażone na wiatr i wypadanie korzenia. Taśmy stabilizujące można kupić w dobrych, internetowych sklepach rolniczych.

Pokaż więcej
Back to top button
Close