Jak zabezpieczyć maszyny rolnicze przed zimą?
Maszyny rolnicze i wszystkie znajdujące się w nich części rolnicze należy z dbałością potraktować przed zbliżającą się nieuchronnie zimą. Dobre przygotowanie maszyn rolniczych to podstawa udanego rozpoczęcia kolejnego sezonu prac. Jak zatem przygotować je do zimowej przerwy?
KROK 1 – Mycie
W pierwszej kolejności maszyny rolnicze należy dokładnie umyć i wyczyścić z wszelkich zabrudzeń powstałych podczas sezonowych prac. Czyszczenie części do ciągników, części do traktorów oraz innych elementów maszyn i samych urządzeń powinno odbywać się przy użyciu wody pod ciśnieniem. Taka technika dociera do nawet najbardziej trudno dostępnych zakamarków. Można wykorzystywać również środki emulgujące oraz różnego rodzaju roztwory alkaiczne. Ważne jednak, aby nie traktować maszyn rolniczych środkami chemicznymi o agresywnym składzie i działaniu. Takie środki mogą doprowadzić do pojawienia się na urządzeniach nalotów, zniszczenia poszczególnych elementów oraz wyblaknięcia lakieru. Mycie powinno odbywać się z zachowaniem zasady od dołu do góry, a nie na odwrót. Taka technika sprzyja równomiernemu rozprowadzeniu detergentów i dokładnemu pozbyciu się brudu.
KROK 2 – Konserwacja
Wszystkie części do ciągników oraz części do traktorów powinny zostać odpowiednio zakonserwowane, aby nie dopuścić do ich zniszczenia, kiedy nie będą używane. Poszczególne elementy wykonane ze stali lub żeliwa można potraktować dostępnymi i polecanymi preparatami lub opcjonalnie smarem, a nawet olejem rzepakowym. Konserwacja powinna odbywać się za pomocą pędzla, a w przypadku większych elementów – za pomocą specjalnej lancy. Niektóre elementy po zimie mimo wszystko mogą wymagać wymiany. W tym celu warto zweryfikować jakie ceny oferuje internetowy sklep rolniczy.
KROK 3 – Zabezpieczenie przed wilgocią
Wszystkie maszyny rolnicze należy zabezpieczyć przed wilgocią. Barierę ochronną, która nie dopuści do korozji ani innych zniszczeń tworzy wosk, który powinno się nanieść za pomocą opryskiwacza. Dodatkowo elementy pokryte lakierem należy potraktować środkami antykorozyjnymi. W tym przypadku również należy zwrócić uwagę, aby nie były to środki mocno chemiczne o działaniu żrącym, ponieważ mogą one wręcz przeciwnie doprowadzić do zniszczenia lakieru. Nie wolno również zabezpieczać poszczególnych elementów poprzez malowanie ich przepalonym olejem silnikowym. Ta niestety wciąż jeszcze powszechna praktyka prowadzi do powstawania korozji poprzez zawartą w oleju siarkę. Ponadto zanieczyszczamy w ten sposób środowisko.
KROK 4 – Zabezpieczenie przed mrozem
Wszystkie maszyny rolnicze należy również zabezpieczyć przed mrozem. To o czym należy bezwzględnie pamiętać to spuszczenie wody z takich części rolniczych jak: pompy, manometry, dysze, chłodnice oraz rozdzielacze. Pozostawiona w nich woda pod wpływem mrozu może rozsadzić te elementy i doprowadzić do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia urządzeń. Pozostałości wody można pozbyć się również za pomocą płynów odpornych na zamarzanie. Takie preparaty zapobiegają również powstawaniu korozji.
KROK 5 – Odpowiednie miejsce postojowe
Najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie maszyn rolniczych w miejscach zadaszonych. W ten sposób problem działania czynników atmosferycznych zostaje całkowicie wyeliminowany. Jeśli urządzenia pozostaję jednak na zimę poza zadaszeniem, nie należy przykrywać ich żadnymi plandekami i foliami. Zjawisko takiego zabezpieczania sprzętów jest bardzo powszechne, a niestety w ten sposób pod przykryciem gromadzi się największa ilość pary oraz wilgoci, co w konsekwencji powoduje, że wszystkie dotychczasowe działania zabezpieczające stają się bezzasadne. Należy pamiętać, aby w taki sposób zabezpieczyć urządzenia, aby miały one stały przepływ powietrza.