Informacje

Dlaczego rolnicy wybierają markę Kverneland?

Rolnicy wykonują bardzo wymagający i praktyczny zawód. Wykorzystują w swojej pracy tylko sprawdzone rozwiązania. Jeśli dany sprzęt jest mało awaryjny i zapewnia wysoką wydajność, to informacje o jego jakości roznoszą się lotem błyskawicy. Podobnie jest z markami i producentami maszyn rolniczych. Jeśli rolnik zobaczy, że dany produkt jest dla niego najlepszy – będzie z niego korzystał przez lata. Jedną z marek często wybieranych przez rolników jest norweski Kverneland. Warto dowiedzieć się, co stoi za sukcesem firmy z ponad 140 letnią tradycją. 

Przedstawienie historii marki Kverneland

Przedsiębiorstwo produkujące maszyny rolnicze i największy światowy wytwórca pługów zostało założone w 1879 roku przez Ole Gabriela Kvernelanda. Jest to tym bardziej godne podziwu, że Norwegia ma bardzo trudny i górzysty klimat, który nie sprzyja rozwijaniu produkcji rolniczej. Pomimo, a może właśnie dlatego – kuźnia założona w XIX wieku przekształciła się w międzynarodowy koncern. Obecnie firma zatrudnia ponad 2500 osób i posiada fabryki w 8 krajach na dwóch kontynentach. Koncern jest właścicielem marek: 

 • Kverneland
 • Accord, 
 • Rau, 
 • Taarup, 
 • Vicon. 

W 2012 roku firma została sprzedana w całości japońskiemu koncernowi Kubota.  

Czym wyróżniają się produkty Kverneland? 

Ponieważ norweska firma skupiła się na produkcji pługów, to tutaj warto poszukać unikalnych cech wyróżniających markę. Producent maszyn rolniczych dąży do zapewnienia wysokich standardów bezpieczeństwa poprzez stosowanie licznych udogodnień: 

 • możliwość automatycznej kalibracji pługa w kilku pozycjach, 
 • wykorzystanie technologii GPS do określania obszaru, który podlega zabiegom agrotechnicznym, 
 • regulacja szerokości ustawienia orki za pomocą systemu hydraulicznego. 

Pługi marki Kverneland są znane z długowieczności, ponieważ do ich produkcji używa się specjalnie hartowanej i utwardzanej stali. Wpływa to na mniejszą wagę maszyn, które potrzebują mniejszej siły do uciągu. Wymagają też rzadszej wymiany elementów roboczych, dlatego są uznawane za bardziej ekonomiczne w stosunku do konkurencyjnych konstrukcji. 

Oryginalne rozwiązania norweskiej marki 

Dużym zainteresowaniem rolników cieszą się unikalne rozwiązania wprowadzone na rynek przez norweski koncern. Wśród nich wyróżnia się technologia FastBale – jedyna maszyna na świecie, która jest w stanie prasować i owijać bele słomy bez zatrzymywania się. Kompletna bela powstaje w zaledwie jednym cyklu, bez żadnej przerwy. Proces owijania jest całkowicie zautomatyzowany i bardzo wydajny. 

Warto zwrócić uwagę na rozwiązania marki Kverneland w kwestii uprawy siewu pasowego strip -till. Ten model jest coraz częściej wykorzystywany w przypadku hodowli roślin: 

 • kukurydzy, 
 • słoneczników,  
 • rzepaku, 
 • buraków cukrowych. 

Uprawa wykorzystuje maszynę Kultistrip, która jednocześnie spulchnia glebę i nawozi rośliny bezpośrednio na głębokość systemu korzeniowego. Jest to metoda bezorkowa, która koncentruje się na wąskich pasach, w których rosną rośliny. Przestrzenie między pasami pozostają nienaruszone. 

Pokaż więcej

Starsze artykuły

CZYTAJ TERAZ

Close
Back to top button
Close