Informacje

Ursus C-360 – polska duma

W latach 1976 – 1994 produkowany w był w naszym kraju najpopularniejszy ciągnik rolniczy. Jest to model C-360 stworzony przez zakład mechaniczny Ursus. Ta maszyna całkowicie zmieniła oblicze polskiej wsi, na której do tej pory w polu królowały konie. Wraz z wprowadzeniem na rynek powszechnie dostępnego oraz taniego w zakupie ciągnika, w wielu gospodarstwach konie przeszły na zasłużoną emeryturę. Dzisiaj mimo upływu wielu lat, nadal można spotkać na każdej wsi model Ursus C-360, który służy, jako maszyna do wykonywania lżejszych prac.

Charakterystyka Ursusa C-360

Ursus C-360 to ciągnik, który został wyposażony w silnik o pojemności 3.1 l i mocy 52 KM. Posiada on 4 cylindry, które generują 190 Nm maksymalnego momentu obrotowego, który pozwala na wydajną pracę w polu. Warto zaznaczyć, że na początku produkcji montowane do ciągników były silniki produkcji angielskiej, które wyróżniały się większą trwałością niż polskie odpowiedniki. Podczas napraw i remontów pewną niedogodnością było zastosowanie calowych śrub, które były mniej dostępne na naszym rynku. Przeniesienie napędu realizowane było przez tradycyjne sprzęgło cierne o dwóch stopniach. Moc transferowana była bezpośrednio na tylne koła za pomocą mechanicznej skrzyni biegów, która posiadała 10 przełożeń do przodu oraz 2 do tyłu.

Układ hamulcowy został tak zaprojektowany, że hamował tylko tylne koła. Są to hamulce bębnowe o nieco mniejszej skuteczności hamowania w porównaniu z hamulcami tarczowymi. Układ agregowania składał się głównie z podnośnika hydraulicznego, który posiada pompę o wydajności 20 l/min i ciśnieniu pracy 120 bar. Dzięki takiemu układowi TUZ posiada udźwig około 1200 kg.

Dlaczego Ursus C-360 był tak popularny?

Jest wiele czynników, które sprawiły, że Ursus C-360 odniósł tak duży sukces, że wyprodukowano ponad 280 tysięcy sztuk tego ciągnika. Przede wszystkim jego wielką zaletą była cena. W porównaniu z ciągnikami produkcji zachodnich firm, model C-360 kosztował jedynie ułamek kwoty, jaką trzeba było wyłożyć za sprzęt renomowanej firmy. To oznaczało, że polski rolnik mógł wreszcie zrealizować swoje marzenia o posiada własnego traktora. Dzisiaj zadbany egzemplarz można kupić za około 15 tysięcy złotych, co jest bardzo atrakcyjną ceną jak na sprzęt rolniczy tej klasy.

Ursus C-360 - polska duma

Bardzo niskie też były koszty eksploatacji modelu Ursus C-360. Konstrukcja ciągnika była bardzo prosta i nie zawierała żadnych skomplikowanych urządzeń lub elementów. Większość polskich rolników potrafiło sama wykonać większość napraw lub prac serwisowych, co pozwalało na kolejną oszczędność pieniędzy. Same części zamienne były bardzo tanie i powszechnie dostępne na polskim rynku. Trzeba też podkreślić, że rolnicy sami opracowywali liczne przeróbki mechaniczne tego modelu, co zwiększało jego uniwersalność.

Ursus C-360 to ciągnik wielozadaniowy. Jego moc i gabaryty pasowały idealnie do takich prac jak kopanie ziemniaków, oranie lub oprysk pola. Mógł być więc wykorzystywany w każdym gospodarstwie na szeroką skalę, dzięki czemu rolnik nie musiał kupować drugiego ciągnika.

Facebook Komentarze
Pokaż więcej

Starsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close