Informacje

Ursus C-360 – polska duma

W latach 1976 – 1994 produkowany w był w naszym kraju najpopularniejszy ciągnik rolniczy. Jest to model C-360 stworzony przez zakład mechaniczny Ursus. Ta maszyna całkowicie zmieniła oblicze polskiej wsi, na której do tej pory w polu królowały konie. Wraz z wprowadzeniem na rynek powszechnie dostępnego oraz taniego w zakupie ciągnika, w wielu gospodarstwach konie przeszły na zasłużoną emeryturę. Dzisiaj mimo upływu wielu lat, nadal można spotkać na każdej wsi model Ursus C-360, który służy, jako maszyna do wykonywania lżejszych prac.

Charakterystyka Ursusa C-360

Ursus C-360 to ciągnik, który został wyposażony w silnik o pojemności 3.1 l i mocy 52 KM. Posiada on 4 cylindry, które generują 190 Nm maksymalnego momentu obrotowego, który pozwala na wydajną pracę w polu. Warto zaznaczyć, że na początku produkcji montowane do ciągników były silniki produkcji angielskiej, które wyróżniały się większą trwałością niż polskie odpowiedniki. Podczas napraw i remontów pewną niedogodnością było zastosowanie calowych śrub, które były mniej dostępne na naszym rynku. Przeniesienie napędu realizowane było przez tradycyjne sprzęgło cierne o dwóch stopniach. Moc transferowana była bezpośrednio na tylne koła za pomocą mechanicznej skrzyni biegów, która posiadała 10 przełożeń do przodu oraz 2 do tyłu.

Układ hamulcowy został tak zaprojektowany, że hamował tylko tylne koła. Są to hamulce bębnowe o nieco mniejszej skuteczności hamowania w porównaniu z hamulcami tarczowymi. Układ agregowania składał się głównie z podnośnika hydraulicznego, który posiada pompę o wydajności 20 l/min i ciśnieniu pracy 120 bar. Dzięki takiemu układowi TUZ posiada udźwig około 1200 kg.

Dlaczego Ursus C-360 był tak popularny?

Jest wiele czynników, które sprawiły, że Ursus C-360 odniósł tak duży sukces, że wyprodukowano ponad 280 tysięcy sztuk tego ciągnika. Przede wszystkim jego wielką zaletą była cena. W porównaniu z ciągnikami produkcji zachodnich firm, model C-360 kosztował jedynie ułamek kwoty, jaką trzeba było wyłożyć za sprzęt renomowanej firmy. To oznaczało, że polski rolnik mógł wreszcie zrealizować swoje marzenia o posiada własnego traktora. Dzisiaj zadbany egzemplarz można kupić za około 15 tysięcy złotych, co jest bardzo atrakcyjną ceną jak na sprzęt rolniczy tej klasy.

Bardzo niskie też były koszty eksploatacji modelu Ursus C-360. Konstrukcja ciągnika była bardzo prosta i nie zawierała żadnych skomplikowanych urządzeń lub elementów. Większość polskich rolników potrafiło sama wykonać większość napraw lub prac serwisowych, co pozwalało na kolejną oszczędność pieniędzy. Same części zamienne były bardzo tanie i powszechnie dostępne na polskim rynku. Trzeba też podkreślić, że rolnicy sami opracowywali liczne przeróbki mechaniczne tego modelu, co zwiększało jego uniwersalność.

Ursus C-360 to ciągnik wielozadaniowy. Jego moc i gabaryty pasowały idealnie do takich prac jak kopanie ziemniaków, oranie lub oprysk pola. Mógł być więc wykorzystywany w każdym gospodarstwie na szeroką skalę, dzięki czemu rolnik nie musiał kupować drugiego ciągnika.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

CZYTAJ TERAZ

Close
Back to top button
Close