Najpopularniejsze ciągniki roku 2018
Okazuje się, że największa ilość rejestracji ciągników rolniczych przypadło w ubiegłym roku na grudzień. Ten fakt nie dziwi znawców tematu – wzrost był spowodowany zmianami w przepisach, jakie weszły w życie z 1 stycznia 2019 roku, kiedy ciągniki rolnicze niespełniające nowych wymogów musiały być zarejestrowane do końca ubiegłego roku. Kolejnym powodem jest intensywne przygotowanie rolników do nadchodzącego sezonu – wiąże się to z wymianą zużytych części rolniczych, częstym odwiedzinami internetowych sklepów rolniczych. Mimo wszystko okazuje się, że w stosunku do roku 2017 liczba rejestrowanych ciągników wciąż spada – w roku 2018 aż o 16,5% w stosunku do roku poprzedniego (dane podała Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych).
New Holland liderem w pierwszym kwartale wśród ciągników rolniczych w Polsce
Najwięcej rejestracji w pierwszym kwartale 2018 roku miały ciągniki marki New Holland. Liczbę zarejestrowanych maszyn szacuje się na 1936 sztuki. Najpopularniejsze modele wśród nich to: New Holland TD5.85, T.165 oraz T4.75S. W polskich gospodarstwach w 2018 roku ciągniki marki New Holland były podstawowymi, które wyjeżdżały do najcięższych prac polowych. Ich silniki w ocenie rolników przedstawiają się jako bezawaryjne nawet po przepracowaniu kilku tysięcy motogodzin. Użytkownicy ciągników rolniczych tej marki chwalą bardzo dobry dostęp do filtrów paliwa i olejów. Do minusów, jakie rolnicy wymieniają najczęściej można zaliczyć wysoki koszt przeglądu maszyn oraz części rolniczych. W ciągnikach TD marki New Holland rolnicy narzekają także na zbyt małą liczbę biegów, które to umożliwiają ustawienie odpowiedniego do rodzaju pracy przełożenia. Pojawiały się także sygnały, że przy większym przebiegu maszyny mogą pojawiać się zacięcia układu kierowniczego. Nienajlepszym punktem TD-ek okazuje się być także kabina, która pod względem widoczności cieszyła się sporym uznaniem użytkowników, natomiast pod kątem jakości wykonania i wyciszenia wzbudza pewne zastrzeżenia. Z kolei jedną z zalet modeli okazuje się być łatwość uzupełniania paliwa. Modele TD5 debiutowały w Polsce w 2012 roku i w porównaniu do swoich poprzedników posiadały zwiększoną moc oraz zmienioną stylistykę. Na wielkości zyskała kabina tych ciągników rolniczych oraz wprowadzenie okna dachowego, umożliwiającego obserwację uniesionego ładowacza czołowego. W celu poprawy widoczności, nowe modele ciągników rolniczych wyposażone zostały w światła – „kocie oczy”. Pod uwagę wzięto także komfort wsiadającego do kabiny i poszerzono drzwi.
John Deere liderem w kategorii mocy
Zielono-żółte ciągniki rolnicze przyciągają do siebie rolników ze względu na wysokie moce, jakich osiąganie w trakcie pracy gwarantuje ich producent. Śmiało można powiedzieć, że z każdym rokiem do polskich gospodarstw trafia coraz to nowocześniejszy sprzęt. Technologicznie ciągniki tej marki przeskakują znane nam dobrze, polskie modele Ursusa C-330 oraz Ursusa C-360 o kilkadziesiąt lat, polscy rolnicy ufają im, coraz częściej decydując się na zakup. Najbardziej specjalistyczne ciągniki marki John Deree należą do serii 5G i 5M. Seria 5G jest jedną z największych ciągników specjalistycznych dostępnych na polskim rynku., natomiast ciągniki rolnicze z serii 5M dają bardzo dużo możliwości w zakresie ich pracy. Można zakupić ciągnik wyposażony w komfortową kabinę lub otwarte stanowisko operatora. Co ciekawe, seria ta wzbogacona została o model ciągnika z niskim dachem – wprost idealnym do prac w stajniach i stodołach.
Zetor Proxima nadal cieszy się sporym uznaniem rolników
Trzecie miejsce w rankingu popularnych ciągników roku 2018 zajmuje uniwersalna seria Proxima marki Zetor. Te modele ciągników rolniczych cieszą się uznaniem głównie z powodu świetnej ceny, zdaniem użytkowników adekwatnej do mocy silnika, wszechstronności użytkowania oraz trwałości. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu modele ciągników Zetor Proxima spełniają ustalone normy ekologiczne. Utrzymanie efektywnej pracy modelu jest możliwe dzięki prostej konstrukcji i niskim kosztom eksploatacyjnym. Mówiąc o ciągnikach marki Zetor spodziewać się także możemy stosunkowo niewielkich kosztów wymiany części rolniczych i ich powszechnej dostępności w internetowych oraz stacjonarnych sklepach rolniczych.