Aktualności

Aktualne ceny zboża

Portale rolnicze oraz newsy rolnicze dostępne w sieci informują na bieżąco o aktualnych cenach zbóż. Ceny te są zróżnicowane i uzależnione od najważniejszego czynnika – urodzaju. Gdy zbiór jest obfity i wielu rolników udaje się do skupu, by sprzedać swoje zboże, wówczas ceny spadają. Jest dużo zboża, dlatego też skupy nie muszą w takiej sytuacji oferować zbyt wysokich stawek. Natomiast jeśli jest nieurodzaj, susza i wielu rolnikom zbiory się nie powiodły, wówczas plonów na rynku jest znacznie mniej. W takiej sytuacji skupy oferują bardzo dobre i wysokie stawki, co jest korzyścią dla rolników, których zbiory obfitowały.

Jakie są aktualne ceny zboża?

Oczywiście ceny zboża są bardzo zmienne i to co jednego dnia obowiązywało, drugiego może być już nieaktualne. Ceny także potrafią się różnić bardzo znacząco pomiędzy poszczególnymi regionami kraju, a konkretnie województwami. W jednym mogła być bowiem susza i nieurodzaj, a zatem ceny bardzo idą w górę. W drugim natomiast plonów mogło być mnóstwo, przez co cena jest stosunkowo niska. Poza tym nawet w pobliskich skupach często ceny są bardzo różnorodne, dlatego też wielu rolników przed odwiezieniem plonów do skupu wykonuje telefon, by dowiedzieć się więcej na temat aktualnej ceny.

Jak w 2019 roku prezentują się uśrednione ceny dla kraju poszczególnych zbóż? Jeśli chodzi przykładowo o żyto, jego uśredniona cena w Polsce, to około 645 złotych. Pszenżyto utrzymuje się natomiast w lepszej cenie, około 691 zł za tonę. W podobnej cenie można nabyć pszenicę paszową oraz jęczmień. Pszenica paszowa kosztuje bowiem około 704 zł, a jęczmień 707 zł. Najdroższa jest zdecydowanie pszenica konsumpcyjna, która kosztuje około 735 zł za tonę.

W poszczególnych województwach jednak ceny się znacząco różnią pomiędzy sobą. 

  • W województwie kujawsko-pomorskim, wyniki są następujące w uśrednieniu: żyto – 637 zł, pszenżyto – 680 zł, pszenica konsumpcyjna – 708 zł, pszenica paszowa – 660 zł, jęczmień – 690 zł.
  • W województwie dolnośląskim natomiast ceny w skupach są zdecydowanie wyższe. Pszenżyto – 690 zł, pszenica konsumpcyjna – 715 zł, pszenica paszowa – 710 zł, jęczmień – 690 zł.
  • W lubelskim ceny kształtują się tak: żyto – 621 zł, pszenżyto – 680 zł, pszenica konsumpcyjna – 696 zł, pszenica paszowa – 690 zł, jęczmień – 720 zł.
  • Lubuskie: żyto – 655 zł, pszenżyto – 700 zł, pszenica konsumpcyjna – 740 zł, pszenica paszowa – 735 zł, jęczmień – 680 zł.
  • Łódzkie: żyto – 570 zł, pszenżyto – 620 zł, pszenica konsumpcyjna – 660 zł, pszenica paszowa – 630 zł, jęczmień – 600 zł.

Porównanie chociażby tych kilku województw pokazuje, jak bardzo różnią się pomiędzy sobą ceny w skupach, w zależności od regionu kraju. Oczywiście najaktualniejsze ceny, podają różne newsy rolnicze. Prawie każdy portal rolniczy ma aktualne informacje dla rolników, w których są tabele z informacjami dotyczącymi cen w skupach, na dane dni. Oczywiście podawane są także porady rolnicze dotyczące tego, kiedy najlepiej sprzedać swoje plony. Warto bez wątpienia analizować ceny, które są bardzo zmienne.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close