Informacje

Czym jest susza rolnicza?

Upał i brak deszczu przez dłuższy czas na nikogo nie wpływają korzystnie. Jeśli ludzie odczuwają w związku z tym dyskomfort, to co dopiero rośliny. Rolnicy za każdym razem, gdy aura nie jest obfita w deszcz, zaczynają liczyć… straty. Susza rolnicza niesie za sobą poważne konsekwencje – dla konsumentów wiążą się one z wyższymi cenami owoców i warzyw. Dla rolników to ogromne szkody – mniejsze zbiory, mniejsze zyski. To duży skrót, ponieważ w rzeczywistości konsekwencje są poważniejsze.

Co oznacza susza rolnicza?

Brak wody niszczy zarówno ziemię jak i uprawy. Woda to źródło życia – tak jest w przypadku człowieka, ale również w przypadku roślin. Osoby niezwiązane z rolnictwem mogą nie zdawać sobie do końca sprawy, z czym wiąże się długotrwały brak opadów.

Jak można przeczytać na portalach rolniczych, w 2018 roku susza objęła w niektórych województwach nawet 625 tys. ha. Patrząc na skalę krajową tego zjawiska, niesie to za sobą ogromne straty. Niedobór wody nie tylko powoduje niski stopień wilgotności gleby i związane z tym mniejsze plony. Wiąże się on również z pojawieniem się nowych szkodników i nowych chorób dotykających rośliny.

Informacje dla rolników podają, że często zdarzają się sytuacje, kiedy lepsza sytuacja w zakresie wilgotności gleby jest dopiero ok. 1 m. pod ziemią. Niestety, nie każda roślina dosięga tak głęboko, albo raczej – większość nie ma takiej możliwości.

W Polsce prowadzony jest System Monitoringu Suszy Rolniczej, gdzie można poznać wszelkie newsy rolnicze w zakresie obszarów zagrożonych suszą oraz gatunków roślin szczególnie na nią narażonych. Dzięki temu rolnicy mogą po części przygotować się na negatywne oddziaływania atmosferyczne. Można tam również przeczytać porady rolnicze.

Z suszą związane jest jeszcze jedno zagrożenie. Uboższe plony zbóż wiążą się z wyższymi cenami pasz dla trzody chlewnej. Suszę można nazwać zjawiskiem wielowymiarowym, które negatywnie oddziałuje na rozmaite gałęzie działalności rolniczej.

Czym jest susza rolnicza?

Jak zniwelować skutki suszy?

Suszy nie da się całkowicie zapobiec – jest ona skutkiem oddziaływania warunków atmosferycznych, na które nie mamy wpływu. Jednak stosowanie się do porad rolniczych, może pomóc w zniwelowaniu jej negatywnych skutków. W takim razie – co zrobić, aby długotrwały brak deszczu był mniej dotkliwy?

  • zapoznawać się z newsami rolniczymi i śledzić na bieżąco informacje dla rolników
  • gromadzić deszczówkę
  • zaplanować zagospodarowanie ziemi w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać wodę zgromadzoną w glebie
  • odpowiednio dobierać sadzone rośliny do panujących warunków atmosferycznych
  • stosować uprawy współrzędnych
  • stosować wszelakie metody zatrzymywania wody w glebie
  • stosować nowoczesne technologie mające na celu nawodnienie ziemi
  • ubezpieczyć się od strat spowodowanych suszą

Podjęcie tych działań jest niezbędne, aby w jak najmniejszym stopniu odczuć skutki niewystarczającego nawodnienia gleby. Na portalach rolniczych co roku można przeczytać informacje o suszy rolniczej. Nie da się jej zapobiec, ale dzięki podjęciu pewnych działań można ograniczyć jej negatywne oddziaływanie i tym samym uchronić uprawę przed zniszczeniem.

Facebook Komentarze
Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close