Informacje

Czym jest susza rolnicza?

Upał i brak deszczu przez dłuższy czas na nikogo nie wpływają korzystnie. Jeśli ludzie odczuwają w związku z tym dyskomfort, to co dopiero rośliny. Rolnicy za każdym razem, gdy aura nie jest obfita w deszcz, zaczynają liczyć… straty. Susza rolnicza niesie za sobą poważne konsekwencje – dla konsumentów wiążą się one z wyższymi cenami owoców i warzyw. Dla rolników to ogromne szkody – mniejsze zbiory, mniejsze zyski. To duży skrót, ponieważ w rzeczywistości konsekwencje są poważniejsze.

Co oznacza susza rolnicza?

Brak wody niszczy zarówno ziemię jak i uprawy. Woda to źródło życia – tak jest w przypadku człowieka, ale również w przypadku roślin. Osoby niezwiązane z rolnictwem mogą nie zdawać sobie do końca sprawy, z czym wiąże się długotrwały brak opadów.

Jak można przeczytać na portalach rolniczych, w 2018 roku susza objęła w niektórych województwach nawet 625 tys. ha. Patrząc na skalę krajową tego zjawiska, niesie to za sobą ogromne straty. Niedobór wody nie tylko powoduje niski stopień wilgotności gleby i związane z tym mniejsze plony. Wiąże się on również z pojawieniem się nowych szkodników i nowych chorób dotykających rośliny.

Informacje dla rolników podają, że często zdarzają się sytuacje, kiedy lepsza sytuacja w zakresie wilgotności gleby jest dopiero ok. 1 m. pod ziemią. Niestety, nie każda roślina dosięga tak głęboko, albo raczej – większość nie ma takiej możliwości.

W Polsce prowadzony jest System Monitoringu Suszy Rolniczej, gdzie można poznać wszelkie newsy rolnicze w zakresie obszarów zagrożonych suszą oraz gatunków roślin szczególnie na nią narażonych. Dzięki temu rolnicy mogą po części przygotować się na negatywne oddziaływania atmosferyczne. Można tam również przeczytać porady rolnicze.

Z suszą związane jest jeszcze jedno zagrożenie. Uboższe plony zbóż wiążą się z wyższymi cenami pasz dla trzody chlewnej. Suszę można nazwać zjawiskiem wielowymiarowym, które negatywnie oddziałuje na rozmaite gałęzie działalności rolniczej.

Jak zniwelować skutki suszy?

Suszy nie da się całkowicie zapobiec – jest ona skutkiem oddziaływania warunków atmosferycznych, na które nie mamy wpływu. Jednak stosowanie się do porad rolniczych, może pomóc w zniwelowaniu jej negatywnych skutków. W takim razie – co zrobić, aby długotrwały brak deszczu był mniej dotkliwy?

  • zapoznawać się z newsami rolniczymi i śledzić na bieżąco informacje dla rolników
  • gromadzić deszczówkę
  • zaplanować zagospodarowanie ziemi w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać wodę zgromadzoną w glebie
  • odpowiednio dobierać sadzone rośliny do panujących warunków atmosferycznych
  • stosować uprawy współrzędnych
  • stosować wszelakie metody zatrzymywania wody w glebie
  • stosować nowoczesne technologie mające na celu nawodnienie ziemi
  • ubezpieczyć się od strat spowodowanych suszą

Podjęcie tych działań jest niezbędne, aby w jak najmniejszym stopniu odczuć skutki niewystarczającego nawodnienia gleby. Na portalach rolniczych co roku można przeczytać informacje o suszy rolniczej. Nie da się jej zapobiec, ale dzięki podjęciu pewnych działań można ograniczyć jej negatywne oddziaływanie i tym samym uchronić uprawę przed zniszczeniem.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

CZYTAJ TERAZ

Close
Back to top button
Close