Informacje

Ursus – co warto wiedzieć o ciągnikach tej marki?

Ursus jest marką najlepiej rozpoznawalną w historii naszego rolnictwa. Tradycja przedsiębiorstwa wynosi aż 125 lat, można więc powiedzieć, że jest symbolem mechaniki rolnictwa. Pierwszy spośród najbardziej powszechnie znanych ciągników Ursus to C-330, który był produkowany od 1967 roku. Kolejnym wariantem był C-360, była to ulepszona wersja Ursusa poprzedniej edycji.

Ciągnik Ursus C-360 – popularna wersja

Ten model ciągnika jest do tej pory wykorzystywany na polskich drogach. Nazywany jest potocznie sześćdziesiątką i używany był głównie do prostych prac polowych. Produkowany był od roku 1976 do 1994 na terenie Mechanicznych Zakładów Ursus w Warszawie. Następne modele to Ursus C-360-3P i C-362. Cechy charakterystyczne wersji C-360 to zmiana zaczepu wahliwego na zaczep do przyczep jednoosiowych, unowocześnienie układu hamulcowego. Zwiększona również została moc silnika poprzez powiększenie przełożeń w zwolnicach, zintensyfikowano również maksymalnie moc silnika i poprawiono kąt wtrysku paliwa. Produkowanie ulepszonej wersji ciągnika Ursus C-360 wznowiono w 2015 roku w Lublinie, ale trwała ona jedynie przez kolejne dwa lata, do 2017 roku.

Cechy charakterystyczne sześćdziesiątki

Ciągnik Ursus C-360 oprócz zalet ma również wady, jak każde urządzenie mechaniczne, ale jest od kilkudziesięciu lat chętnie używany przez polskich rolników. Jego najważniejsze pozytywne cechy to stosunkowo prosta budowa, duża wytrzymałość oraz niskie zużywanie paliwa. Na szczególną uwagę zasługuje jego niska awaryjność oraz niskie koszty napraw, zwłaszcza, że jest duży wybór części zamienników, które jakością dorównują oryginałom. Niestety kabina Ursusa C-360 nie jest szczególnie komfortowa, na ten aspekt narzeka wielu rolników, ponieważ znacząco obniża on warunki pracy. Praca w gospodarstwie rolnym zazwyczaj zajmuje wiele godzin, musi być wykonana na czas niezależnie od warunków atmosferycznych, dlatego jest to czynnik, który musi być brany pod uwagę. Do wad trzeba także zaliczyć głośną pracę ciągnika, hałas zwiększa się szczególnie podczas wykonywania cięższych prac, kiedy przekładnia główna pracuje na wyższych biegach.

Jednak mimo niskiego poziomu komfortu i głośnej pracy ciągnik Ursus C-360 jest bardzo ceniony przez użytkowników, głównie dlatego, że zawsze można na niego liczyć, jest niezawodny i solidny, rolnicy doceniają także korzyści ekonomiczne związane z łatwą dostępnością do części zamiennych do Ursusa.

Ursus – marka z tradycjami

Marka Ursus zyskała swoją nazwę w 1902 roku, została zainspirowana bohaterem popularnej powieści Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”. Przedsiębiorstwo powstało w Warszawie w 1893 roku założone przez grupę inżynierów, na początku zajmowało się produkcją armatury dla przemysłu spożywczego i gorzelniczego. Model Ursusa C-360 cieszył się dużą popularnością wśród rolników w latach 80. ubiegłego wieku, w tym okresie firma przeżywała swój rozkwit i produkowała nawet 50 tys. ciągników rocznie. Ciągniki były popularne również w kolejnych latach i wprowadzano ciągle nowe udogodnienia.

 

Pokaż więcej

Starsze artykuły

CZYTAJ TERAZ

Close
Back to top button
Close