NowościWarsztat rolnika

Nowoczesne technologie w rolnictwie

rewolucja czy konieczność?

Zmiana klimatu to coś, co nieuchronnie dotyka każdego z nas. Z roku na rok możemy zaobserwować coraz dłuższe okresy susz, ale również coraz więcej dni, w których opady występują nieprzerwanie od rana do wieczora. Ten stan rzeczy, który, co gorsza, ma miejsce zazwyczaj w okresie zbiorów, nie pozostaje obojętny dla rolników, którzy dwoją się i troją, żeby ich plony były jak najokazalsze a wykonywana praca jak najmniej uciążliwa (a przede wszystkim, żeby zbiory w ogóle w takich warunkach pojawiły się). Często bez pomocy z zewnątrz może się to po prostu nie udać, ale prawda jest też taka, że XXI w. niesie za sobą szereg korzyści, jeżeli chodzi o rozwój technologii i wsparcie rolnictwa jako takiego i szkoda by było  z tych udogodnień nie skorzystać.

Czy rozwój ten faktycznie znalazł zastosowanie w rolnictwie? Jest to pewnego rodzaju rewolucja czy konieczność?

Zmiany w rolnictwie na przestrzeni wieków

XXI w. przyniósł wiele korzyści, jeżeli chodzi o wsparcie rolników. Chociaż mogłoby się wydawać, że mowa tutaj tylko i wyłącznie o nowoczesnych maszynach, to nic bardziej mylnego. Nowoczesne technologie w rolnictwie wiążą się również z procesami, które bezpośrednio pomagają w rozplanowywaniu wszystkich czynności, jak również potem wspierają w ich wykonywaniu. Kto z naszych dziadków czy też pradziadków pomyślałby o komputerach czy też innych maszynach, które są w stanie kierować pracami maszyn rolniczych?

Dzisiaj rolnicy mają to niemalże na wyciągnięcie ręki.

Nowoczesność czy jednak nie?

Z pewnością wielu starszych rolników bardzo często zastanawia się czy koniecznie muszą iść z duchem czasu i inwestować, chociażby, w urządzenia, które ułatwiają zbieranie plonów, w systemy nawigujące aktualne prace czy też wreszcie w technologie, których celem jest śledzenie aktualnego stanu gleb. Z pewnością nowoczesne technologie w rolnictwie nie przekonają każdego, ale skłamałby ten, który powiedziałby, że systemy te nie usprawniają  działań i tym samym nie przyspieszają procesu całkowitej realizacji wszystkich zadań.

Z pewnością wiele czynności rolnicy byliby w stanie wykonać samodzielnie, bez nowoczesnych technologii w rolnictwie, ale zajęłoby to o wiele czasu i mogło generować dodatkowe koszty w postaci zatrudnienia dodatkowych pracowników. Poza tym, jeżeli szeroko pojęty rozwój został już posunięty tak daleko to dlaczego by z niego najzwyczajniej w świecie nie skorzystać i sobie nie pomóc?

Biotechnologia rolnicza

Nowoczesne technologie w rolnictwie dają także możliwość zastosowania środków ochrony roślin oraz wszelkiej maści nawozów. Jak wiadomo, roślina do prawidłowego oraz szybkiego rozwoju potrzebuje nie zawsze tylko samego nawodnienia i nasłonecznienia (chociaż jest to oczywiście niezbędne do fotosyntezy). Coraz częściej proces ten nie obejdzie się również bez dodatkowych nawozów, które pomogą roślinie utrzymać równowagę wodno-elektrolitową oraz zapewnią jej niezbędne minerały czy też mikroskładniki, do których zaliczyć możemy np. potas, magnez, azot, wapń czy też bor.

Trudno zatem jednoznacznie stwierdzić czy mowa tutaj o rewolucji czy też konieczności, ale jedno jest pewne – jeżeli jest taka możliwość, to trzeba z niej korzystać.Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close