Porady

Odpowiednie oświetlenie ciągnika to podstawa bezpieczeństwa

Użytkowanie ciągnika rolniczego wiąże się z koniecznością poruszania się po drogach publicznych, jazdy w różnych warunkach pogodowych i po zmroku. Niestety nie każdy użytkownik ciągnika ma świadomość, że jest słabo chronionym użytkownikiem drogi. Ewentualny wypadek, często kończy się dla traktorzysty obrażeniami, warto więc unikać takich sytuacji. W tym celu, oprócz bezpiecznej jazdy, trzeba także przestrzegać innych reguł. 

Sprawność ciągnika i maszyn ma znaczenie 

Aby bezpiecznie poruszać się ciągnikiem, trzeba mieć pewność co do jego sprawności. Wszelkie usterki mechaniczne ciągnika i maszyn, szczególnie te, które wpływają na bezpieczeństwo jazdy, powinny być likwidowane jak najszybciej, nie tylko z uwagi na to, że mogą przyczyniać się do kolejnych uszkodzeń, ale i z uwagi na bezpieczeństwo. Dobre opony, hamulce, układ jezdny ciągnika i maszyn ma bardzo duże znaczenie. Ogromne znaczenie ma też oświetlenie ciągnika. 

Oświetlenie ciągnika i maszyn rolniczych 

Prawidłowe i działające oświetlenie ciągnika rolniczego i maszyn lub przyczep, to podstawa bezpiecznej jazdy. Dobrze oświetlony ciągnik to ciągnik łatwiejszy do zauważenia na drodze, szczególnie w trudnych warunkach pogodowych. Warto dopowiedzieć, że ciągnik rolniczy to pojazd poruszający się z reguły z małymi prędkościami. Poprawnie oświetlony jest lepiej widoczny na drodze. Kierowca, który się do niego zbliża, ma czas na odpowiednią reakcję, zachowanie ostrożności. W przypadku ciągników i maszyn z niesprawnym oświetleniem, jest zupełnie inaczej. Kierowca takie pojazdy widzi często w ostatniej chwili, a wtedy czasu na reakcję może po prostu brakować, ryzyko wypadku zaś rośnie. 

Jak dbać o oświetlenie ciągnika i przyczep? 

Dobre oświetlenie ciągnika rolniczego to nie tylko poprawnie zamontowane reflektory, światła tylne czy kierunkowskazy. Aby mówić o prawidłowym oświetleniu ciągnika, te elementy muszą być po prostu sprawne, co jakiś czas więc warto dokonać przeglądu oświetlenia, rozpoczynając od spojrzenia, czy wszystkie światła w ciągniku i podłączonych maszynach czy przyczepach działają. Oględziny nie powinny jednak ograniczać się tylko do tego. Trzeba od czasu do czasu spojrzeć na stan instalacji elektrycznej, odbłyśników reflektorów, odblasków i wszystkiego co jest związane z oświetleniem takiego sprzętu. W wielu przypadkach fabryczne oświetlenie można  zmienić na dużo lepsze. Np. na oświetlenie LED.

Lampa robocza LED ma nad zwykłymi światłami wielką przewagę. Zapewnia dużo lepsze oświetlenie, co więcej, nie jest tak awaryjna jak klasyczne żarówki do pojazdów. Lampa ledowa wystarcza na dłuższy, przez cały okres pracy zapewniając silny strumień światła. Chcąc zapewnić dobrą widoczność ciągnika i przyczep na drodze czy podczas pracy, warto zastosować takie rozwiązanie. Zmiana oświetlenia na LED, to praca stosunkowo prosta, jeśli jednak sprawia kłopot, warto zlecić ją fachowcom. Za założenie lamp LED, z pewnością nie będą oczekiwać dużej gotówki.

Rozważając opcję lampy roboczej LED, warto zainteresować się też lampami LED, doświetlającymi powierzchnie przed ciągnikiem. Wielu z nich nie można używać na drogach publicznych, co nie znaczy, że nie można ich używać na polu czy w innym miejscu pracy ciągnika.

Podsumowując

Użytkując ciągnik rolniczy i maszyny z nim powiązane, stale trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. Sprawność ciągnika i maszyn, a także ich prawidłowe oświetlenie to podstawa, dzięki której maleje ryzyko niespodziewanych zdarzeń na drodze, czyli usterek i wypadków z udziałem ciągnika. Oświetlenie fabryczne ciągnika, a przynajmniej jego część można zmienić na LED. Da o wiele więcej światła, dzięki czemu ciągnik na drodze będzie bardziej widoczny.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close