Ogród

Glebogryzarka – charakterystyka i zastosowanie

Współczesne rolnictwo nie może obyć się bez specjalistycznego sprzętu, zapewniającego oszczędność czasu i pełne wykorzystanie potencjału gospodarstwa. Szczególnie ważne jest to w wypadku obrabiania roli, gdzie ilość włożonego czasu oraz pracy jest bardzo duża. Technika poszła w sukurs współczesnemu rolnictwu, tworząc najróżniejsze specjalistyczne maszyny, takie jak glebogryzarka. Coraz częściej spotykana również podczas prac ogrodowych, stanowi nadal interesujący sprzęt w parku maszynowym gospodarstwa. Do czego więc służy?

Glebogryzarka – prosta, acz pomocna

Używana w rolnictwie glebogryzarka jest w największym skrócie podwieszaną maszyną ciągnikową do gryzowania roli. Gryzowanie to polega na niszczeniu starej darni poprzez jej rozdrobnienie i zmieszanie z pozostałą glebą. Spulchnia to glebę, przygotowując ją do dalszej przedsiewnej uprawy innymi maszynami. Jedną z zalet glebogryzarek jest wyrównywanie ziemi, przez co znajdują one zastosowanie również poza rolnictwem, przy zakładaniu trawników. Noże do glebogryzarki zrywają bowiem starą darń i wyrównują powierzchnię przyszłego obszaru zielonego.

Jeżeli już wspomnieliśmy o nożach do glebogryzarek, warto omówić całą budowę maszyny. Jest to więc maszyna podwieszana, napędzana z wału WOM ciągnika. Elementem pracującym są tutaj dwa bębny zainstalowane na koźle zawieszenia, do których montowane są tarcze nożowe. One z kolei uzbrojone są w kilka par noży, zależnie od rodzaju uprawianej gleby. To właśnie one stanowią o maszynie, siekąc i spulchniając rolę podczas pracy. Niestety, to z kolei powoduje ich częste łamanie i wyeksploatowanie. Na szczęście obecnie rynek przesycony jest dużą ilością firm, proponujących całe zestawy noży do glebogryzarek, odpowiadających zamontowanym oryginalnie w kupionej maszynie. Całość elementów pracujących, bębny z nałożonymi nań tarczami nożowymi, ukryte są pod osłoną nieperforowaną, zabezpieczającą przed wyrzutem gleby w powietrze. Całość posiada trzypunktowy układ zawieszenia.

Rodzaje glebogryzarek

Co do samych glebogryzarek sprawa ich podziału jest dosyć prosta. Wcześniej wspomniane zostały modele ogrodnicze, niewielkie spalinowe urządzenia do uprawy międzyrzędowej. Omawiane tutaj maszyny pasują charakterystyką do glebogryzarek polowych. Ich ogólnym przeznaczeniem jest właśnie stosowanie na roli, na gruntach ornych. Istnieją też specjalistyczne wersje tych maszyn, użytkowane poza rolnictwem. Dobrym przykładem mogą być tutaj glebogryzarki leśne, których wzmocniona budowa pozwala na przygotowywanie gruntów pod zalesianie, nawet w wypadku niedostatecznego oczyszczenia z pni i korzeni. Noże do glebogryzarki tego typu muszą być szczególnie wzmocnione, by sprostać licznym zagrzebanym w glebie przeszkodom.

Glebogryzarka – czy warto?

Warto, a nawet trzeba. Współcześnie bez nowoczesnych maszyn efektywna uprawa roli jest praktycznie niemożliwa. Glebogryzarka zapewnia dobre spulchnienie gleby ornej, przy okazji nie jest kosztowna w utrzymaniu. Jest to ewidentna postawa parku maszyn dzisiejszego rolnika.

Pokaż więcej
Back to top button
Close