Porady

Czy warto kupić ledowe halogeny do ciągnika?

Dobre oświetlenie w czasie prac polowych jest nieocenioną pomocą. Pozwala na bezproblemowe dokończenie rozpoczętych danego dnia działań, nawet gdy zmrok nadejdzie wcześniej. Na rynku znajdziemy dwa rodzaje dodatkowych lamp oświetleniowych. Pierwszym z nich jest model działający na zwykłych żarówkach, podobnych do tych, które instalujemy w reflektorach świateł mijania i drogowych. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się jednak ledowe halogeny do ciągnika, gdzie zamiast żarówki zainstalowane są diody.

Niższe zużycie energii

Zdecydowanie najistotniejszą zaletą ledowego oświetlenia jest generowanie bardzo dużej ilości światła przy niewielkim zużyciu prądu. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy w instalacji traktora nie mamy zbyt dużo rezerwy energii, a więc przede wszystkim w starszych modelach. W takiej sytuacji podpięcie tradycyjnych halogenów do ciągnika, które mogą pobierać nawet kilkaset Wat, doprowadziłoby w niedługim czasie do rozładowania akumulatora. Alternator bądź prądnica nie byłyby w stanie zapewnić wystarczająco dobrego ładowania, by zasilić lampy oraz utrzymać baterię naładowaną do satysfakcjonującego poziomu. Efektem może być brak możliwości uruchomienia ciągnika po nocy, gdy potrzebna będzie odpowiednia duża dawka energii z akumulatora. Dodatkowo montując ledowe halogeny do ciągnika, nie musimy przejmować się aż tak bardzo uszkodzeniem instalacji, ponieważ niski pobór prądu to również mniejsze obciążenie przewodów i styków. Nie można zapomnieć również o tym, że niższy pobór energii to niższe spalanie.

Duża ilość światła

Drugą niezmiernie ważną zaletą ledowych halogenów do traktora jest to, że emitują one bardzo dużą ilość światła. Łatwo można oświetlić cały obszar wokół pojazdu, dzięki czemu możliwa jest praca nawet nocą. Warto zainstalować zarówno lampy doświetlające przestrzeń przed ciągnikiem, jak i za nim. Jeśli natomiast regularnie pracujemy na polu do późna, to dobrym pomysłem będzie także oświetlenie boczne, które zapewnia światło w promieniu 360 stopni wokół maszyny. Dostępne na rynku ledowe halogeny do ciągników występują w różnych odcieniach barwy białej. Wielu rolników ceni sobie światło zimne białe, ponieważ najmniej męczy wzrok i imituje swoją barwą naturalne światło słoneczne. Technologia LED cały czas się rozwija, można więc liczyć na jeszcze bardziej zaawansowane produkty w przyszłości, które będą zapewniać jeszcze lepsze oświetlenie przy niższym poborze prądu. W ten sposób nawet właściciele bardzo starych ciągników znajdą coś dla siebie.

Rozwijająca się technologia sprawia, że diodowe halogeny do ciągnika możemy już dziś kupić w bardzo atrakcyjnych cenach. Dobrym pomysłem będzie zamówienie ich w internetowym sklepie rolniczym, gdzie znajdziemy więcej ofert niż w sklepach stacjonarnych. Jeśli interesuje Cię łatwość podłączenia, silne oświetlenie i brak obaw, czy instalacja elektryczna traktora to wytrzyma, zakup ledowych halogenów będzie zdecydowanie jedną z najlepszych możliwości.

 

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close