InformacjeŻniwa

Kombajn Bizon – nadal żywa legenda polskiego rolnictwa

Mija właśnie 10 lat od momentu wyprodukowania ostatniej sztuki kombajnu marki Bizon. Nie był to już jednak Bizon z Fabryki Maszyn Żniwnych w Płocku, a New Holland TC5040 Bizon. Pomimo zakończenia produkcji, maszyny te w dalszym ciągu stanowią częsty element krajobrazu polskiej wsi. Co więcej, w dalszym ciągu wykonują swoją pracę. Jakie cechy tego kombajnu sprawiły, że na stałe wpisał się w historię mechanizacji rolnictwa w naszym kraju?

Bizon – ponad trzy dekady polskiej produkcji

Kombajn Bizon, przeznaczony do zbioru zbóż i niektórych roślin nasiennych, takich jak rzepak, kukurydza i słonecznik, produkowany był w Płocku nieprzerwanie od roku 1970 do 2004. Taśmę produkcyjną opuściło wiele modeli, których nazwy uzależnione są od takich czynników, jak rodzaj zespołu młócącego, wielkość zbiornika na ziarno, moc silnika napędowego oraz rozmiar zespołu żniwnego. To wydajna, niezawodna maszyna, sprzedawana nie tylko w Polsce, ale również eksportowana do wielu, często dość egzotycznych krajów. Bizony pracowały nie tylko w Europie, ale również na polach Syrii, Brazylii, Pakistanu i USA. Ostatnie sztuki Bizona Rekord Z058 wyprodukowano po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej w roku 2004. Wówczas produkcja została zakończona ze względu na rygorystyczne unijne normy w zakresie emisji spalin oraz poziomu drgań i hałasu w kabinie.

Po wznowieniu przez Case New Holland produkcji kombajnów o nazwie Bizon, taśmę produkcyjną opuścił Bizon TC 54, wyposażony w potężny, prawie 200-konny silnik oraz klimatyzowaną kabinę. Nie był to charakterystyczny, czerwony kombajn, bo maszyna pomalowana została na niebiesko i żółto, jednak rolnicy rozpoznali w nim wiele z elementów konstrukcyjnych wcześniejszych płockich maszyn.

Co sprawia, że rolnicy nadal cenią kombajny Bizon?

Pomimo zakończenia produkcji, wiele kombajnów tego typu w dalszym ciągu wykorzystywanych jest podczas żniw. Mieszkańcy wsi nadal bez trudu rozpoznają charakterystyczny dźwięk silnika Bizona, a także jego sylwetkę. Ilość tych kombajnów jest zapewne zbliżona do obecnych w rolnictwie nowszych maszyn zachodnich. Swoją długowieczność zawdzięczają wytrzymałemu i wydajnemu silnikowi. Nie bez znaczenia jest również fakt, że części do Bizona nadal są stosunkowo łatwo dostępne na polskim rynku. Zamówić je można m.in. w internetowych sklepach rolniczych.

Rolnicy korzystający z kombajnów Bizon doceniają je za wyjątkową wytrzymałość i długowieczność. Naprawa tych maszyn jest nie tylko nadal możliwa, ale i opłacalna. Silniki są solidne i trwałe, a części eksploatacyjne i zamienne zdobyć można bez większej trudności i za rozsądną cenę. Dopóki maszyny spełniają swoje zadanie podczas żniw, wielu rolników nadal przeprowadza konieczne remontu i dalej użytkuje swojego Bizona.

Gdzie znaleźć części do Bizona? Najłatwiej skorzystać z oferty sklepu online z częściami do maszyn rolniczych. Zapewniają one największy wybór akcesoriów i zamienników części oryginalnych — w dobrych cenach i wysokiej jakości. Dokonując regularnych przeglądów technicznych i wymieniając zużyte lub uszkodzone części, twój Bizon będzie niezawodnie działał jeszcze przez długie lata.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

CZYTAJ TERAZ

Close
Back to top button
Close