Żniwa

Jak przygotować kombajn do żniw?

Każdego roku różnego rodzaju newsy rolnicze przypominają – skontroluj swój kombajn przed żniwami! Oczywiście podstawową konserwację oraz przegląd najlepiej jest wykonać bezpośrednio po żniwach. Trzeba jednak przyznać, że niestety nie zawsze się to udaje. Dlatego też w wypadku braku czasu po okresie żniwnym, trzeba koniecznie znaleźć go przed żniwami. Jednak nie kilka dni przed rozpoczęciem koszenia zboża, ponieważ jest to zdecydowanie zbyt późno. Najlepiej zabrać się za to dwa czy też miesiąc wcześniej, by móc na spokojnie wszystko skontrolować. Czytając nasz portal rolniczy, zyskasz wiele przydatnych informacji dla rolników oraz zyskasz sporo porad rolniczych.

Przegląd krok po kroku

Oczywiście po samych żniwach, każdy kombajn powinien zostać dokładnie oczyszczony, z wszelkich pozostałości. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jeśli coś pozostanie w maszynie, bardzo chętnie zaczną sięgać po to gryzonie, które mogą maszynie wyrządzić naprawdę mnóstwo szkód. O tym po sezonie zdecydowanie nie można zapomnieć. Jeśli bowiem ta praca nie zostanie wykonana przed żniwami może się niestety okazać, że jakaś mysz przegryzła ważne kable i przykładowo padła elektronika.

Jeśli przed żniwami chcemy uruchomić kombajn, wówczas taka przykra niespodzianka może nas zaskoczyć. Oczywiście rozruch kombajnu powinien być powolny, nie można odpalać maszyny zbyt szybko. Podczas jej odpalania, warto obserwować stopień naładowania akumulatora czy też ogólny stan instalacji elektrycznej. Niestety po okresie zimowym bardzo często początkowo występują problemy z odpaleniem kombajnu i może się wówczas okazać, że jakaś część maszyny rolniczej jest do wymiany.

Sprawdzanie stanu zespołów

Każdy portal rolniczy podający wskazówki odnośnie przeglądu kombajnu przed żniwami, wspomina o sprawdzeniu zespołów. Na samym początku warto skontrolować, jak wygląda zespół żniwny. Przykładowo czy nie brakuje żadnych palców, które w takim wypadku trzeba wymienić. Może się także okazać, że niektóre z nich trzeba naprostować. Podobnie nożyki kos, one także muszą zostać dokładnie sprawdzone, ponieważ często wymagają wymiany. Ważne jest również sprawdzenie układu napędowego kosy, dokładne smarowanie elementów, skontrolowanie zespołu tnącego. Kombajn jest maszyną rolniczą, którą mocno się eksploatuje podczas żniw. Dlatego mnóstwo elementów niestety jest po takim okresie do wymiany. Zakup nowych, dobrej jakości części, to przed żniwami absolutna podstawa. Sprawdzenia zawsze wymaga także przenośnik ślimakowo-palcowy, nagarniacz, sprzęgło przeciążeniowe, przenośnik pochyły.


W zespole omłotowym szczególną uwagę powinno się zwrócić na bęben omłotowy oraz klepisko. W zespole czyszczącym natomiast kluczowa jest podłoga, na której zalega mnóstwo rzeczy. Tą część zdecydowanie należy wyczyścić tuż po żniwach, nie zostawiając tego na kolejny sezon. Oczywiście informacje dla rolników i różnego rodzaju porady rolnicze obfitują we wskazówki co do tego, jak dokładnie sprawdzać stan kombajnu żniwnego. Warto jednak przy swojej pracy posługiwać się przede wszystkim instrukcją konkretnego modelu. Poza tym w niektórych kwestiach kluczowe jest skorzystanie z pomocy mechanika.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close