InformacjePorady

Agregat benzynowy czy elektryczny — co wybrać?

Każde współczesne gospodarstwo rolne dysponuje mniej lub bardziej rozbudowanym parkiem maszynowym, dzięki czemu praca przebiega sprawniej i wydajniej. Podstawę stanowi traktor, który służy do napędzania maszyn bez własnych silników. Jednak nie każdy sprzęt może być podłączony do ciągnika lub bezpośrednio do źródła energii elektrycznej. W takim wypadku niezbędny jest niezależny napęd, którym może być agregat hydrauliczny. Jest on wykorzystywany m.in. do wprawiania w ruch sieczkarni, rozrzutników czy owijarek.

Co jest najważniejsze w agregatach hydraulicznych?

Wybór agregatów hydraulicznych jest obecnie na rynku spory. Rolnicy mogą więc wybierać spomiędzy wielu urządzeń o różnorodnych parametrach. Jednocześnie czytając specyfikację techniczną, często spotkać się można z pojęciami, które nie zawsze są całkowicie zrozumiałe. Jak w gąszczu tych informacji znaleźć te najbardziej przydatne? Na szczęście okazuje się, że wystarczy zwrócić uwagę dwa podstawowe parametry, którymi mierzy się efektywność tego urządzenia. Aby wybrać właściwy agregat hydrauliczny, warto sprawdzić:

  • wielkość ciśnienia — jest określona za pomocą prędkości obrotowej w głównym elemencie pędnym. Może też być opisywana jako ilość barów, które wytwarza urządzenie,
  • maksymalna wydajność — wskazuje na ilość cieczy roboczej, czyli ile tzw. cieczy hydraulicznej można wtłoczyć do układu hydraulicznego. Zazwyczaj ta wartość jest podawana w jednostce czasu.

Spośród tych dwóch parametrów istotniejsza jest wydajność. To ona określa ostateczną użyteczność sprzętu w danym gospodarstwie. Warto także zwrócić uwagę na dopasowanie agregatu hydraulicznego względem zbiornika, który będzie korzystał z jego mocy. Jeśli jest to obieg otwarty, to pojemność zbiornika powinna być dwu- lub nawet trzykrotnie większa niż wydajność pompy.

Benzynowy czy akumulatorowy: jaki agregat będzie najlepszy?

Wybierając agregat hydrauliczny, nabywca ma dwie główne możliwości: może kupić napęd benzynowy lub elektryczny. Każda z tych konstrukcji ma swoje wady i zalety, jednak należy pamiętać o tym, że sam typ zasilania nie ma żadnego wpływu na działanie pompy. 

Każdy typ agregatu można scharakteryzować w następujący sposób:

  • agregaty spalinowe — wymagają ciągłego dostarczania paliwa, dlatego nie zawsze się sprawdzą, szczególnie podczas pracy w oddalonym terenie. Jednocześnie dysponują większą mocą, którą można obdzielić sporą ilość urządzeń odbiorczych. Niestety urządzenia spalinowe generują duży poziom hałasu i są źródłem szkodliwych spalin.
  • agregaty akumulatorowe — wyróżniają się niższą ceną i są uznawane za bezpieczniejszą alternatywę. Problemem może być ich mniejsza moc, która nie zawsze jest wystarczająca, szczególnie dla energochłonnych odbiorników.

Wybierając konkretny agregat hydrauliczny, należy także pomyśleć o przyszłej eksploatacji urządzenia i kontroli jego najważniejszych podzespołów. Tylko sprawdzony agregat będzie pracował w pełni wydajnie i bezpiecznie. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, czy kolektor do płynu chłodniczego się nie blokuje. Zbiornik z tym płynem powinien być cały czas pełny, aby uchronić urządzenie przed zgubnym zjawiskiem suchoobiegu.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

CZYTAJ TERAZ

Close
Back to top button
Close