Porady

Kultywator do C-360: konserwacja i doposażenie kultywatora ciągnikowego

Ursus C-360 to wciąż jeden z najbardziej popularnych ciągników rolniczych na polskiej wsi. Dlatego też na rynku znajdziemy mnóstwo maszyn, które mogą bezproblemowo z nim współpracować. Doskonałym tego przykładem jest kultywator ciągnikowy, który pozwala na lepsze przygotowanie ziemi pod siew (nie byłoby to możliwe do wykonania samymi bronami). Podpowiadamy, w jaki sposób odpowiednio konserwować kultywator ciągnikowy do C-360 oraz w jakie elementy warto go doposażyć.

Jak zadbać o stan kultywatora do ciągnika rolniczego?

Kultywator ciągnikowy to maszyna, która za względu na specyfikę swojej pracy, narażona jest na dość intensywne użytkowanie. Trzeba więc przygotować się na to, że po pewnym czasie będzie wymagać kompleksowej konserwacji lub porządnego remontu. Jeśli zauważysz pęknięcia konstrukcji, uszkodzenie takich elementów jak rama, konieczna jest pilna naprawa. Istnieje duże ryzyko, że w przypadku takich usterek dojdzie do znacznie poważniejszych awarii ze względu na duże obciążenie konstrukcji podczas pracy. Zazwyczaj naprawa ramy ogranicza się do wykonania spawów, które na powrót łączą metal w miejscach pęknięć. 

Nie należy jednak dopuszczać do takich sytuacji. Kultywator do C-360 powinien być regularnie kontrolowany pod względem stanu technicznego. Po każdym użyciu warto go oczyścić z resztek ziemi i innych zabrudzeń. Konstrukcję można myć za pomocą myjki ciśnieniowej. Jest to najlepszy sposób, aby przeciwdziałać korozji. Po każdym sezonie należy przejrzeć stan pazurów i zębów, jeżeli któreś są mocno popękane lub zużyte, warto je od razu wymienić.

Sposoby na doposażenie kultywatora do Ursus C-360

Posiadając kultywator w dobrym stanie technicznym, warto zastanowić się nad doposażeniem go w dodatkowe elementy. Dodatkowym elementem często jest wał do rozbijania brył ziemi, montowany bezpośrednio za maszyną. Można go nabyć w internetowym sklepie rolniczym, gdzie dostępne są też inne podzespoły i części do maszyn rolniczych w atrakcyjnych cenach. Montaż najlepiej przeprowadzić poprzez przyspawanie zaczepów do ramy kultywatora ciągnikowego. Można też zastosować połączenia skręcane, zwłaszcza że w przypadku Ursusa C-360 optymalny będzie pojedynczy wałek. Dzięki temu możliwe będzie optymalne wykorzystanie mocy silnika traktora, który nie zostanie zbytnio obciążony. Szybko zauważysz, że już po jednym przejeździe z doczepionym wałem znacznie zmniejszy się ilość pozostałych brył na polu. Dzięki temu czynności związane z siewem przebiegną sprawnie, a jednocześnie zapewnisz roślinom lepsze warunki wzrostu.

Jak więc można się przekonać, odpowiednie konserwowanie i remontowanie kultywatorów ciągnikowych może znacznie przedłużyć ich żywotność. Odpowiednio zadbana maszyna jest w stanie funkcjonować nawet przez kilkadziesiąt lat, bez najmniejszych usterek czy niespodziewanych awarii. Konieczna jest jedynie wymiana zużywających się części eksploatacyjnych. Kultywator do C-360 warto doposażyć w wał lub wały montowane z tyłu, które są bardzo pomocne zwłaszcza na tych ziemiach, które mają dużą tendencję zbrylania.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close