Porady

Przygotuj prasę belującą na sezon zielonkowy

Każdy sprzęt najlepiej jest konserwować po sezonie związanym z jego użytkowaniem. Wówczas wiele zanieczyszczeń jest znacznie prostszych do usunięcia, usterki mamy żywo w pamięci, mamy również sporą ilość czasu na wykonanie tych wszystkich prac. Jednak nie zawsze dzieje się tak, iż wszystko to wykonujemy od razu. Niekiedy przegląd jest robiony dopiero przed rozpoczęciem się kolejnego sezonu. Przeczytaj nasze porady rolnicze i informacje dla rolników i przygotuj swoją prasę belującą do intensywnej pracy.

Krok pierwszy – czyszczenie maszyny

Jeśli chcemy naprawdę dobrze przygotować prasę belującą na sezon zielonkowy, musimy ją porządnie wyczyścić. Warto do tej czynności użyć sprężonego powietrza. Co jednak z zakamarkami, które są naprawdę trudno dostępne i mocno zanieczyszczone? Do nich możemy użyć jakiegoś poręcznego pędzla czy też szczotki. Taka maszyna jak prasa belująca, nie może być oczywiście dobrze przygotowana do sezonu, jeśli nie jest ona odpowiednio przechowywana. Jeśli bowiem dostanie się do niej wilgoć, a sama powierzchnia malarska będzie starta, co jest niestety normalne przy takich maszynach, dość szybko możemy mieć do czynienia z korozją. Dobrze jest zatem taką maszynę garażować. Poza tym zawiera ona w swojej budowie wiele bardzo delikatnych elementów, które muszą mieć odpowiednią ochronę i nie mogą być wystawiane na działanie czynników atmosferycznych. Oczywiście w związku z możliwością wystąpienia korozji, pod żadnym pozorem nie powinno się korzystać z wody podczas czyszczenia prasy.

Sprawdzanie stanu technicznego prasy

Wyczyszczenie prasy to nie jedyna kwestia, jaką koniecznie trzeba się zająć. Należy sprawdzić również łańcuchy, koła zębate czy też smarowanie. Łańcuch po pewnym czasie może się bardzo mocno zużyć. Jeśli jest przykładowo zbyt mocno rozciągnięty to znak, że zdecydowanie powinien zostać on wymieniony. Oczywiście każdy łańcuch musi być także odpowiednio smarowany. Na porządnych środkach smarujących, czyli olejach, oszczędzać się nie powinno. Im lepszy olej, tym zdecydowanie dłuższy czas pracy maszyny, lepszy stan łańcucha itp. Jest to zatem bardzo dobra inwestycja. Bardzo często można przeczytać różnego rodzaju newsy rolnicze, dotyczące polecanych i dobrych olejów do smarowania. Oczywiście smarowanie „na oko”, wtedy gdy wydaje nam się to konieczne – nie jest dobrym rozwiązaniem. Dobrze jest czytać instrukcję obsługi konkretnie swojego modelu prasy i dostosowywać swoje czynności do tego, co jest w niej napisane.

Bardzo ważne jest także sprawdzenie stanu podbieracza, którego naprawa może zająć dość dużo czasu. Dlatego warto za takie rzeczy zabrać się przykładowo zimą, gdy na roli jest dużo mniej pracy. Naszej uwadze nie powinien ujść także rotor oraz noże, które koniecznie należy naostrzyć przed sezonem. Ważne jest także sprawdzenie komory prasowania oraz samych mechanizmów owijających. Czasem może się bowiem okazać, że sznurek źle się owija, a to już poważny problem. Oczywiście niejeden portal rolniczy podaje bardzo szczegółowe informacje dla rolników oraz porady rolnicze, odnośnie konserwowania i przeglądu prasy belującej. Warto jednak czytać instrukcję obsługi konkretnie swojej własnej maszyny, ponieważ bardzo często różnią się one między sobą detalami. Dlatego też w każdej maszynie konserwacja może przebiegać nieco inaczej, choć wymienione tutaj kwestie, zdecydowanie dotyczą każdej prasy belującej.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close