Porady

Kiedy rozrzutnik przestaje działać…

Najważniejsze dla rolnika podczas prac polowych jest to, że jego sprzęt ma działać skutecznie. W przypadku rozrzutnika – tak, by obornik na polu został rozmieszczony w sposób równomierny oraz został odpowiednio rozdrobniony. 

Obecnie na rynku producenci oferują bogaty wybór rozwiązań, poszczególnych modeli, maszyn, urządzeń rolniczych i ich zamienników. Jednak niezależnie od producenta i zastosowanych technologii, każdy sprzęt prędzej czy później zepsuje się lub ulegnie zużyciu. Sprzęt rolniczy cechuje to, że jest on intensywnie użytkowany, a na rozrzutniki działają duże siły. Wszystko to powoduje zużywanie się listwy, bębnów, kół i nie tylko. 

Gdy dojdzie do awarii, należy wymienić zużyte części, najlepiej na jak najbardziej wytrzymałe. Nie musi to być wcale drogi, nowy sprzęt – wiele internetowych sklepów rolniczych bowiem oferuje najwyższej jakości materiały zamienne, które uchronią rozrzutnik obornika przed kolejnym szybkim zużyciem. 

Rozrzutnik obornika – słów kilka

Rozrzutnik obornika służy do precyzyjnego rozwożenia, rozdrabniania i równomiernego rozrzucania obornika na polu. Sprawia, że gleba, na której uprawiamy rolę zdecydowanie poprawia swoje właściwości fizyczne, strukturę i żyzność. Obornik dostarcza wówczas roślinom niezbędnych dla ich zdrowego wzrostu minerałów. Dzięki temu plony są bardziej obfite, a rośliny ładnie się rozwijają.

Rozrzutnik – w zależności od potrzeb gospodarstwa – wybierany jest z myślą o:

 • wielkości potrzebnej maszyny;
 • sposobu wykorzystania rozrzutnika;
 • rodzaju skrzyni ładunkowej;
 • rodzaju adaptera – on ma decydujący wpływ na wydajność i jakość pracy.

Jeśli gospodarstwo ma obornik z dużą ilością słomy, najlepszy wybór to rozrzutnik obornika z czterowalcowym pionowym adapterem. Jeśli pola mają być nawożone bardziej różnorodnymi materiałami, bardziej przyda się pionowy adapter dwuwalcowy. Przy mało słomiastym oborniku z kolei sprawdzi się adapter wyposażony w tarcze rozrzucające. Ten ostatni można wykorzystać także do nawożenia pozostałościami z biogazowni.

Roztrząsacz może mieć jedną lub dwie osie. Jednoosiowy sprawdza się przy pracach polowych, na łąkach, na mokrej, a nawet grząskiej glebie. Cechuje go zwrotna konstrukcja i niewielka ingerencja w podłoże. Może służyć także do transportowania żyta na kiszonkę. Opony zużywają się wolniej, podczas zawracania unika się powstawania bruzd. Dwuosiowy rozrzutnik natomiast będzie dobry do transportowania kiszonki.

Najwyższej jakości części zamienne w konkurencyjnych cenach

Rolnicze sklepy internetowe dostarczają najwyższej jakości zamienne części do rozrzutnika, takie jak:

 • wahacz;
 • przekładnię środkową;
 • listwy przenośnika;
 • sprzęgło gumowe;
 • koło gwiazdowe;
 • bębny adaptera;
 • koła zębate i łańcuchowe;
 • wały napędowe;
 • oraz wiele innych.

Dlaczego warto kupić części w sklepie internetowym

Plusy kupowania części zamiennych w sieci:

 1. Sklepy internetowe posiadają konkurencyjne ceny. Są one dużo niższe niż w sklepach stacjonarnych.
 2. Kolejnym plusem jest szeroki asortyment – w sklepach tradycyjnych często brakuje towaru, często zdarza się, że właśnie tego, którego w danym momencie potrzebujemy.
 3. Zakupy w sieci można robić całodobowo.
 4. Zakupy internetowe zapewniają dostawę do domu pod wskazany adres, co jest ogromną wygodą dla klienta.
 5. Kontakt z konsultantami, którzy profesjonalnie doradzą i pomogą rozwiązać problem – pozwoli, by dostarczone produkty w pełni spełniły oczekiwania i potrzeby rolnika.
Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close