OgródPorady

Włóknina ściólkujaca – osłona przed chwastami

Wraz z nastaniem wiosny z ziemi zaczynają wyrastać niechciane przez nikogo chwasty. Zarówno uprawy rolne, łąki jak i przydomowe ogródki czy szklarnie borykają się z problemem zarastającej ziemi przez wiele niepożądanych roślin. Jak się ich pozbyć? – myślimy i zaraz przychodzi nam na myśl zastosowanie jakiegoś środka chemicznego, żeby problem zniknął, co tak naprawdę nie jest dobrym rozwiązaniem. Wszechobecne stosowanie herbicydów może powodować uszkodzenia roślin (w tym wzrostu i rozwoju korzeni), jak i mieć wpływ na całe środowisko naturalne. Na szczęście z chwastami można poradzić sobie w inny, zdecydowanie bardziej ekologiczny sposób – mianowicie stosując włókniny ściółkujące inaczej zwane agrowłókninami. Włókniny ściółkujące nie tylko pozwolą Ci na skuteczne wyeliminowanie zbytecznych w uprawie chwastów, jak i  dobre rozwinięcie systemów korzeniowych wszystkich nasadzeń.

Dlaczego warto? 

Stosowanie włóknin znacząco wpływa na poprawę jakości plonów. Zalet stosowania tej metody jest jeszcze więcej. Włóknina zatrzymuje wodę w glebie, przez co jej nadmiar nie jest odparowywany, ponadto podnosi jej temperaturę, co sprzyja komfortowi roślin i ich szybszemu wzrostowi. Zapobiega gniciu roślin, co zdarzyć się może przy stosowaniu folii ochronnych. Chroni glebę przed bezpośrednim działaniem warunków atmosferycznych takich jak deszcz i wiatr. Dostarcza  warstwy próchnicznej glebie. Struktura włókniny pozwala również na cyrkulację powietrza i swobodny przepływ wody.

Porady rolnicze na temat włókniny ściółkującej

Z uwagi na fakt, iż chwasty tworzą nasiona zdolne do długotrwałego spoczynku, które potrzebują światła do wzrostu, włókniny do ich zwalczania mają ciemne kolory (czarny, brązowy). Nakładanie włóknin jest dziecinnie proste i polega jedynie na rozwinięciu pasa włókniny wokół nasadzeń czy krzewów. Włókniny nie należy zbytnio naciągać czy pozostawiać jej zbyt luźno rozłożonej, gdyż w ten sposób nie spełni funkcji, do której została przeznaczona. Włókniny dzielimy na: włókniny do ściółkowania przeciwko chwastom oraz włókniny do okrywania i zabezpieczania roślin np. przez niskimi temperaturami (kolor biały). Włókniny czarne i brązowe dostępne są w różnych rozmiarach i gramaturze (najbardziej znane to P30, P50, P80, P100 czy P150). Najbardziej popularną do upraw i przydomowych ogrodów jest włóknina czarna. Włóknina brązowa jest stosowana z powodzeniem pod iglaki i ściółkowanie korą. Mając na uwadze informacje dla rolników oraz dostępne porady rolnicze, włókniny o określonej grubości będą dobre dla:

Włóknina P30 – ściółkowania ogórków i pomidorów

Włóknina P50 – ściółkowania truskawek

Włóknina P80 – ściółkowania krzewów i długoletnich roślin

Włóknina P100 – ściółkowania roślin iglastych i jagodowych

Włóknina P150 – stosowania pod wały przeciwpowodziowe, skarpy, pasy zieleni itp.

Podsumowując – włóknina ściółkująca to niezastąpiony pomocnik, który pozwoli nam na wzrost plonów bez stosowania szkodliwych oprysków. Zapewni glebie ciepło, wilgotność i przewiewność. Tworzy bariery i oddziela podłoże od chwastów, kamieni i korzeni, zapewniając roślinom dostęp do cennych mikroelementów. Szkodniki zimujące w glebie nie wydostają się na powierzchnię, co przyczynia się do mniejszych strat w uprawach i tym samym wzrostu zysków ze sprzedaży plonów. Portale rolnicze zachęcają do takiej formy zapewnienia roślinom prawidłowego wzrostu. Bądź na bieżąco z newsami rolniczymi i nie daj się chwastom!

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close