Aktualności

Jak repelenty zapachowe mogą pomóc w gospodarstwie?

Prowadzenie gospodarstwa rolnego powyżej kilkunastu hektarów wiąże się dla rolników z ogromnymi kosztami jakie muszą ponosić w wyniku szkód wyrządzonych przez dzikie zwierzęta. Pola nawiedzane są często przez dziki czy sarny, które tratują rośliny lub zwyczajnie je zjadają. Zapotrzebowanie zatem na preparaty odstraszające zwierzęta jest ogromne, jednak nie każdy rolnik wie, jakie będą najlepsze. Które produkty są najlepszej jakości i na czym należy najbardziej się skupiać, by skutecznie odstraszać szkodniki i zwierzynę?

Dopasowanie preparatu do szkodników

Największą zmorą rolników w okresie wiosennym i letnim są dziki, które skutecznie niszczą uprawy rolne poprzez rycie w ziemi w poszukiwaniu pożywienia. Na największe szkody narażone są uprawy kukurydzy, rzepaku oraz roślin okopowych, np. ziemniaków. W związku ze zwiększającą się populacją dzików w Polsce, walka o plony staje się coraz bardziej zaciekła, a rolnicy chcąc uniknąć szkód, sięgają często po wszelkie możliwe środki. Najbardziej na szwank narażone są oczywiście uprawy zlokalizowane w miejscach blisko lasów i zagajników, gdzie najczęściej można spotkać te zwierzęta.  Porady rolnicze, jakie można znaleźć w serwisach internetowych często nie dostarczają najpotrzebniejszych informacji rolnikom narażonym na straty, dlatego też wiedza niezbędna do walki ze szkodnikami bywa niewystarczająca. Najpopularniejsze obecnie są repelenty zapachowe, które mają za zadanie wydzielać nieprzyjemną dla danego zwierzęcia woń, a to skutkować będzie jego odstraszeniem przed zdewastowaniem pola. W przypadku dzików, najskuteczniejsze są preparaty które zawierają feromony wilka, jednak należy zauważyć, że zwierzęta te szybko adaptują się do tego zapachu i trzeba wymieniać produkty, by dawały oczekiwane efekty.

Gdzie znaleźć więcej informacji?

Informacje dla rolników które mogą pomóc im w doborze odpowiednich preparatów przeciw szkodnikom znajdują się na największych portalach rolniczych, gromadzących najważniejsze informacje z zakresu rolnictwa i uprawy roślin, ale również z obrębu prawa i najnowszych regulacji dotyczących tego sektora gospodarki. Nasz portal rolniczy także stara  się dostarczać czytelnikom aktualne informacje i nowinki odnośnie repelentów zapachowych, bowiem niektóre z nich, na mocy regulacji europejskich, wycofywane są z obiegu sprzedażowego. Najnowsze newsy rolnicze podawane są również w programach skupiających się na biznesowych aspektach rolnictwa, a które można oglądać zarówno w Internecie jak i w telewizji publicznej. Z takimi informacjami warto być na bieżąco, mając na uwadze dobro własnego gospodarstwa oraz uprawy roli. Walka ze szkodnikami powinna opierać się na preparatach do tego przeznaczonych, ale również na wiedzy i świadomości rolnika co do skutecznych działań, jakie powinien podjąć.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close