Aktualności

Koła Gospodyń Wiejskich i ich rola

Wiele osób myśli, że zdecydowana większość polskiego społeczeństwa odeszła od tradycji. Nie jest to jednak prawda. Sporo kobiet mieszkających poza miastem, spędza czas nie tylko przy sprawach domowych, a także podczas wielu kursów, które rzadko kiedy mają coś wspólnego z pojęciem gospodyni. Koła gospodyń wiejskich, to organizacje, które działają do dzisiaj i spełniają wiele ważnych funkcji. Jaka jest rola Koła Gospodyń Wiejskich? Co mówią o nich stereotypy? Jakie korzyści dają tego typu organizacje? Sprawdźmy…

Rola

Takie koło jest swoistym rodzajem organizacji rolniczej. Są one w pełni samorządne, dobrowolne oraz niezależne. Pierwsze z nich zaczęły powstawać już pod koniec XIX wieku. Misją takich kobiecych stowarzyszeń jest kultywowanie tradycji czy zagospodarowywanie czasu młodzieży. Prowadzą one niekiedy portale rolnicze, w których zamieszczają, ważne informacje dla rolników. Na takich stronach możemy także doszukać się porad rolniczych. Działają one także na rzecz socjalnej ochrony rodzin wiejskich czy zdrowia. Mówiąc krótko, ich zadaniem jest integracja społeczności oraz informowanie jej o ważnych sprawach. 

Stereotypy

Większość osób wyobraża sobie koło gospodyń wiejskich, jako grupę starszych pań w strojach ludowych. Jest nieprawdziwe i w pełni błędne wyobrażenie. Oczywiście, nie możemy zaprzeczyć, że osoby starsze również udzielają się w takich organizacjach, lecz w takich samych ilościach jak kobiety z innych pokoleń. Część młodych kobiet decyduje się na uczestnictwo w takim przedsięwzięciu, kiedy będą gotowe. Jednak, gdy już dołączą, niemalże nigdy nie rezygnują. To właśnie młodsze osoby zajmują się internetowymi zadaniami. Umieszczają newsy rolnicze, czy inne informacje w sieci. Dzięki ich działalności, koła z całej Polski, mogą chwalić się swoimi sukcesami i umożliwić innym kobietom uczestnictwo.

Kreatywność

Zwracając uwagę na zakres działalności tych kobiet, śmiało możemy je nazwać kreatywnymi. Organizowanie spotkań fitness, wycieczek do teatrów czy kin oraz nauka makijażu, wymaga wiele wysiłku. Jednak wszystkie, spędzają ten czas chętnie i dobrowolnie. Kobiety, dają swój popis podczas corocznych dożynek. Podczas tej uroczystości, gospodynie mogą np. pochwalić się swoimi, z pokolenia na pokolenia przekazywanymi przepisami.

Korzyści

Aktywizacja lokalnego społeczeństwa oraz łamanie stereotypów to wielkie korzyści, jakie wynikają z działalności Koła Gospodyń Wiejskich. Wieś, w dzisiejszych czasach coraz bardziej zaczyna przypominać miasto, dlatego kobiety potrzebują czegoś, co pozwoli im podążać za tradycjami. Wzajemna pomoc jest potrzebna wszędzie, a właśnie ona jest niezwykle popularna w tych zgromadzeniach. W przypadku, gdy jedna z lokalnych rodzin zostanie dotknięta tragedią, kobiety organizują zbiórki, które są niezwykle potrzebne. Niegdyś, za czasów PRL, koła były tworzone z przymusu. Teraz, to z własnej inicjatywy kobiet możemy liczyć na spotkanie tego typu organizacji. Jest to niezwykle ważne, aby gromadzić się i wzajemnie sobie pomagać, a także miło i kreatywnie spędzać czas.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close