Aktualności

Wzrost ceny ziemniaków w 2019

Ceny żywności już od dłuższego czasu szybują w górę. W porównaniu do ubiegłego roku za większość produktów klienci są zmuszeni zapłacić od kilku do kilkunastu procent więcej niż w roku poprzednim. Drożeją mięsa, ryby, wędliny, pieczywo, a w szczególności warzywa, w tym ziemniaki, bez których w polskiej kuchni trudno jest się obejść. Ile w takim razie trzeba zapłacić za ziemniaki? Skąd tak gwałtowne podwyżki i kto na tym zarabia? Poniżej odpowiedzi na te pytania oraz inne informacje dla rolników oraz klientów.

Ile kosztują ziemniaki?

Portale rolnicze donoszą, że dnia 30.08.2019 cena za 1 kg ziemniaków wahała się między 1,44 a 2,99 zł. Choć ceny ziemniaków są tak wysokie, rolnicy twierdzą, że kwota skupu wynosi dużo poniżej 1 zł za kg. W takim razie kto na tym zarabia? Rolnicy uważają, że największe zyski trafiają do kieszeni pośredników. GUS natomiast ma na ten temat inne zdanie i informuje, że cena skupu produktów rolnych wzrosła o 10%. Być może właśnie z tego powodu wiele osób zajmujących się uprawą, decyduje się na sprzedaż swoich towarów na targowiskach. To właśnie tam ceny w sezonie osiągnęły astronomiczny poziom, nawet o 87,6% wyższy niż w roku poprzednim. 

Skąd podwyżki?

Rolnicy i rząd tłumaczą, że horrendalne ceny ziemniaków są spowodowane suszą. Nie wystąpiła ona jednak tylko w tym roku, bo mieliśmy z nią do czynienia w roku poprzednim, co nasiliło jej niekorzystne skutki. Newsy rolnicze donoszą, że mniejsze plony ziemniaków to nie tylko nasza bolączka, ale również innych krajów europejskich, przez co jest ich na rynku mniej niż w roku ubiegłym. Polscy rolnicy apelują, że brakuje zbiorników retencyjnych, które mogłyby zapewnić odpowiednie zapasy wody do uprawy warzyw i owoców w okresie suszy. Jest wysoce prawdopodobne, że susze będą pojawiać się coraz częściej, ze względu na problem z globalnym ociepleniem, z którym świat nadal nie jest w stanie się uporać. Budowa zbiorników retencyjnych powinna stać się teraz priorytetem. Dałoby to rolnikom szansę na zminimalizowanie strat w wyniku katastrof naturalnych.

Jednak czy jedynym powodem podwyżek jest susza? W 2019 roku rząd nałożył na paliwo nowy podatek, przez co za litr paliwa płacimy średnio o 10 gr więcej. Handel w dużej mierze opiera się na transporcie. Przedsiębiorcy obciążeni dodatkową opłatą za paliwo, podwyższają ceny, a to uderza w klientów. Tegoroczny nieurodzaj państwo chce wynagrodzić rolnikom poprzez dofinansowanie w wysokości 1000 zł za hektar. Z tej pomocy mogą skorzystać rolnicy, którzy ponieśli straty sięgające minimum 70%. Warto, aby osoby zainteresowane tym tematem zasięgnęły porady rolniczej.

Kto zarabia na wzroście cen ziemniaków?

Informacje o tym kto zyskuje najwięcej na sprzedaży produktów rolnych postanowił sprawdzić UOKiK. Badania te wykazały sporą dysproporcję między kwotą jaką otrzymywał rolnik za oferowane dobra, a ceną tych produktów w sklepie. W pewnych przypadkach rolnicy otrzymywali tylko kilkanaście procent końcowej ceny warzyw czy owoców. Jeśli chodzi o ziemniaki to od 26 do 68% ceny zarabia na nich rolnik, od 3 do 53% pośrednik, a  od 7 do 36% sieci handlowe.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close