Aktualności

Satelitarny monitoring suszy w Polsce

Susza jest w Polsce coraz większym problemem, przez nieodpowiednie nawodnienie pól, rolnicy narażeni są na bardzo duże straty, które mogą bardzo utrudnić dalsze prowadzenie rolniczej działalności. Na szczęście, nowoczesne zdobycze techniki, takie jak satelitarny monitoring suszy, może nie tylko pomóc przeciwdziałać skutkom braku opadów, ale również pomóc, chociażby w uzyskaniu odszkodowań.

Czym jest, Satelitarny monitoring suszy?

Jest to program prowadzony na zlecenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi mający zapewniać informacje dla rolników z zakresu ilości, jak i częstotliwości opadów w różnych częściach kraju. Ze względu na wykorzystanie systemu satelitarnego, możliwe jest nie tylko bardzo dokładne zaobserwowanie różnych zjawisk atmosferycznych, ale również dość dobre przewidzenie pogody. Z tego powodu możliwe jest przygotowanie systemów nawadniających na nadchodzące suche tygodnie.

Liczne informacje

Portal rolniczy, na którym na bieżąco pojawiają się wszystkie informacje na temat suszy nie tylko zawiera przydatne informacje odpowiednie nadchodzących susz, można znaleźć tam liczne newsy rolnicze z wielu dziedzin, dzięki czemu, możliwe jest pozostawanie na bieżąco przy pomocy właściwie tylko jednego portalu informacyjnego. Co więcej, ze względu na nadzór Ministerstwa Rolnictwa, wszystkie zamieszczane tam informacje dla rolników pochodzą ze sprawdzonych źródeł.

Łatwiejsze odszkodowania

Satelitarny monitoring suszy w Polsce to nie tylko porady rolnicze, ale również bardzo duże wsparcie w uzyskiwaniu odszkodowań ze względu na straty, które wywołała susza. Przez niezwykłą dokładność systemu oraz długi okres archiwizacji pozyskanych za jego pomocą danych możliwe jest udowodnienie wystąpienia problemów z dostępem do wody na polu nawet na kilka lat wstecz. Dzięki temu cały proces uzyskiwania odszkodowań staje się nie tylko znacznie szybszy, ale również dużo skuteczniejszy, ze względu na posiadanie narzędzia zatwierdzonego przez rząd.

Zasada działania

W jaki sposób funkcjonuje cały system? Proces jest dość prosty, satelity wykonują odpowiednie zdjęcia z orbity, na których widoczne są nie tylko suche obszary, ale również burzowe chmury i opady. Następnie zdjęcia są analizowane przez specjalne algorytmy, które umożliwiają przewidzenie z dużą dokładnością kolejne ruchy chmur oraz miejsca, w których w najbliższym czasie spadnie, bądź nie spadnie deszcz. Dzięki temu system nie tylko działa bardzo wydajnie, ale również niweluje bardzo ważny czynnik, którym jest błąd ludzki. Cały proces jest od początku do końca zautomatyzowany.

Czy warto korzystać z systemu?

Oczywiście, że tak. Nie tylko ze względu na jego wszechstronność i skuteczność, ale również przez wzgląd na to, że jest całkowicie darmowy i ogólnodostępny. Sprawia to, że nawet nie chcąc planować różnych działań rolniczych na jego podstawie, może po prostu dowiedzieć się ciekawych nowości z rolniczego zakresu, czy też zorientować się, jaka pogoda będzie przewidywana w najbliższym czasie. Cały system zdecydowanie można ocenić pozytywnie, ponieważ nie ma żadnych większych wad.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close