AktualnościInformacje

Coraz więcej przypadków ptasiej grypy w Polsce

Rok 2020 rozpoczął się dla hodowców drobiu od bardzo złych wiadomości przekazanych przez Główny Inspektorat Weterynarii. Na początku stycznia badania potwierdziły wykrycie ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8. Szczepy typu H5 mogą przyczyniać się do wysokiego odsetka śmiertelności wśród drobiu, dlatego określa się je jako szczepy HPAI (ang. highly pathogenic avian influenza). Pojawiają się one zwykle w populacjach drobiu o nienaturalnie dużym zagęszczeniu. Pierwsze informacje dla rolników na temat ptasiej grypy dotyczyły właśnie takiego gospodarstwa, gdzie utrzymywano ponad 12 tysięcy indyków. Gospodarstwo to znajduje się na terenie województwa lubelskiego, gdzie wdrożono już odpowiednie procedury zwalczania grypy ptaków o wysokiej zjadliwości. Aktualne informacje przekazane przez Główny Inspektorat Weterynarii ostrzegają o ośmiu ogniskach grypy ptaków, obecnych w województwach lubelskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

Ograniczenia w imporcie

Z uwagi na występowanie ognisk grypy o wysokiej patogeniczności zagraniczne rynki zamknęły swoje granice dla transportu polskiego drobiu. Na samym początku stycznia władze Hongkongu wprowadziły tymczasowy zakaz importu mięsa i produktów drobiowych pochodzących z powiatu lubartowskiego w województwie lubelskim. W ślady Hongkongu szybko poszły Republika Południowej Afryki, Ukraina, Białoruś, Singapur zabronił sprowadzania produktów pochodzenia drobiowego z całej Polski, Korea Południowa, Armenia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Japonia, Tajwan i Kazachstan. Najgorsza sytuacja jest z rynkiem chińskim, który niedawno otworzył się na polski drób. W tym momencie jednak Chiny całkowicie zabroniły sprowadzania mięsa i produktów drobiowych z całej Polski, nie regionalizując drobiu na pochodzący z bezpiecznych i niebezpiecznych regionów. Nadwyżkę drobiu, która z tego powodu zostanie hodowcom będzie trzeba sprzedać do krajów, które nadal odbierają polskie mięso.

Występowanie ptasiej grypy

Najbardziej zagrożone zarażeniem ptasią grypą są ptaki hodowlane oraz ptaki wodne – kaczki, gęsi i łabędzie. Dzikie ptaki mogą zarazić się wirusem ptasiej grypy przez bezpośredni kontakt z chorym drobiem. Newsy rolnicze dostępne na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii podają informację o jednym potwierdzonym przypadku padłego jastrzębia w województwie lubelskim. W 2019 roku nie zanotowano zarażeń ptasią grypą pośród ptaków dzikich. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało porady rolnicze, zgodnie z którymi należy postępować podczas obchodzenia się z drobiem. Obróbka termiczna mięsa i produktów drobiowych, powszechnie dostępne środki dezynfekcyjne, mydło i detergenty skutecznie eliminują zagrożenie zarażenia wirusem. Do tej pory nie potwierdzono żadnego przypadku wystąpienia szczepu grypy H5N8 u człowieka, ale należy zachować ostrożność i podejmować działania prewencyjne. Każdy portal rolniczy powinien umieścić na swojej stronie informacje przekazane zarówno przez Główny Inspektorat Weterynarii, jak i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w celu rozpowszechnienia informacji o zasięgu i rozprzestrzenianiu się ptasiej grypy na terytorium Polski.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

CZYTAJ TERAZ

Close
Back to top button
Close