InformacjePorady

Budowa i typy zaworów kulowych

W technologii hydraulicznej powstało wiele rozwiązań i sposobów radzenia sobie z problemami technicznymi. Przepływ różnych substancji poprzez rury powinien być dynamiczny, a jednocześnie musi charakteryzować się wysoką szczelnością. Aby spełnić wysokie wymagania współczesnych układów hydraulicznych, stworzono zawory kulowe BKR. Są one odporne na działanie wielu substancji, ułatwiają ich przepływ i pozwalają na zastosowanie wysokiego ciśnienia.

W jaki sposób działają zawory kulowe?

Zawory obrotowe, zwane też kulowymi, mają za zadanie blokować przepływ i przepuszczać gaz, sprężone powietrze lub substancje płynne. Wewnątrz nich znajduje się kula dociskana do otworu, którym przepływają lub są sprężane nośniki energii. Sferyczny kształt kuli sprawia, że zawór jest bardzo szczelny i odporny na różne zabrudzenia. Ta technologia charakteryzuje się wysoką niezawodnością, szczelnością oraz trwałością. Zawory są oznaczane różnymi skrótami, które mają ułatwić ich identyfikację oraz montaż w odpowiednim miejscu układów hydraulicznych. Można spotkać takie oznaczenia jak: BKR, BHK czy BKHL.

Jak wygląda budowa prostego zaworu kulowego?

Zawory kulowe BKR składają się z wielu elementów, które są chronione obudową. Wewnątrz korpusu zaworów znajdują się takie części jak:

  • gniazdo,
  • kula,
  • ręczna dźwignia,
  • wałek zwrotny.

Centralną częścią zaworu jest kula wraz z wydrążonym otworem – jest to tzw. gniazdo. Dopóki dźwignia znajduje się w pozycji równoległej do przewodu, dopóty występuje przepływ. Jeśli dźwignia zostanie przesunięta o 90°, wtedy kula przykrywa gniazdo i przepływ zostaje zatrzymany. Prostota tej konstrukcji sprawia, że zawór jest mało awaryjny. Rozszczelnienia lub przecieki są rzadko spotykane i bardzo mało prawdopodobne.

Rodzaje zaworów BKR

Rozwój technologii hydraulicznej przyczynił się do powstania wielu różnych typów zaworów. Różnią się one nie tylko budową, ale przede wszystkim zastosowaniem. Wśród nich można znaleźć takie konstrukcje, jak:

  • zawory dwucalowe — wykorzystywane głównie do zasilania domów i mieszkań w wodę pitną,
  • zawory kątowe — wyposażone w niewielkie pokrętła lub dźwignie, które sprawdzają się w małych przestrzeniach,
  • zawory z filtrem — mają dodatkowe filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia i niepożądane domieszki.

Na rynku można spotkać także zawory sterowane pneumatycznie, które znajdują zastosowanie głównie w branży przemysłowej. Ich konstrukcja pozwala na zachowanie bardziej rygorystycznych norm bezpieczeństwa niż w przypadku zwykłych zaworów.

Dlaczego warto korzystać z zaworów kulowych?

Największą zaletą, jaką posiadają zawory kulowe BKR, jest uniwersalność. Można je łatwo dopasować do różnych typów instalacji i systemów hydraulicznych. Jednocześnie przynoszą użytkownikom wiele innych korzyści:

  • są łatwe w obsłudze,
  • mają prostą i bezawaryjną budowę,
  • są lekkie i zarazem trwałe.

Stopy metali, z jakich buduje się zawory BKR, sprawiają, że te urządzenia są odporne na działanie kwasoodpornych substancji i żrących chemikaliów. Mogą być używane w bardzo wymagających warunkach. Sprawdzają się zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

CZYTAJ TERAZ

Close
Back to top button
Close