Informacje

Idealne farby do malowania ciągnika i maszyn rolniczych

Maszyny rolnicze pracują w bardzo wymagających warunkach. Mowa tu o działaniu promieni słonecznych, deszczu, śniegu, zmiennych temperatur czy wilgoci. Wszystko to negatywnie wpływa na ich stan. Dlatego maszyny rolnicze, ciągniki, traktory potrzebują od czasu do czasu odświeżenia. Malowanie to jednak nie tylko coś co ma poprawić estetykę ciągnika, ale to także zabieg pielęgnacyjny. Warto zatem wiedzieć jak prawidłowo malować maszyny rolnicze i jakie wybrać do tego farby.

Odpowiednie przygotowanie podłoża

Malowanie ciągnika rozpoczyna się od wcześniejszego przygotowania podłoża. Nie trudno się domyślić, że ze względu na warunki pracy maszyny rolnicze bywają bardzo zabrudzone. Dlatego w pierwszej kolejności ciągnik musi być bardzo dokładnie umyty i wyczyszczony. Najlepiej jest wykorzystać w tym celu myjkę ciśnieniową oraz odpowiedni środek czyszczący. Na rynku jest i szeroka oferta. W sieci znaleźć można porady rolnicze ze wskazówkami, co do wyboru odpowiednich detergentów czyszczących. Do dokładnym umyciu maszyna musi wyschnąć. Następnie jeszcze raz trzeba ją bardzo dokładnie obejrzeć i sprawdzić czy nie pozostały na niej jeszcze jakieś zabrudzenia. Ostatni etap to matowienie powierzchni za pomocą papieru ściernego. Dzięki temu nowa farba uzyska bardzo dobrą przyczepność.

Wybór odpowiednich farb

Farby do ciągnika muszą cechować się najwyższą jakością. Dobry rozwiązaniem jest emalia. Skutecznie chroni ciągnik przez różnego rodzaju zagrożeniami. Czytając newsy rolnicze przekonać można się, że wybór farb na rynku jest ogromny. Jednak wybierając konkretny produkt kierować trzeba się kilkoma zasadami. Przede wszystkim farba musi zapewniać możliwość uzyskania powłoki o wysokich właściwościach mechanicznych oraz bardzo dużej odporności na działanie warunków atmosferycznych i czynników chemicznych. Dobrym wyborem mogą być zatem farby GRANIT. Nie tylko zapewnia odpowiednią ochronę elementom malowanym, ale i znacząco zwiększa ich estetykę.

Prawidłowe malowanie

Farba czy lakier do ciągnika to jedno. Ważne jest, aby wiedzieć jak prawidłowo ciągnik pomalować. Tak, aby osiągnąć oczekiwany efekt. Niejeden portal rolniczy, aby w pierwszej kolejności na małej powierzchni wykonać malowanie próbne. I jest to dobra rada. Wszystko po to, aby przekonać się czy konieczne jest przygotowanie podłoża do malowania pod początku. Jeśli efekt malowania próbnego nie jest zadowalający, wówczas usunąć trzeba całą poprzednią farbę. Jeśli okaże się, iż podłoże musi być przygotowane na nowo, konieczne będzie zastosowanie podkładu. Wszystko po to, aby powłoka zabezpieczona była przed korozją. Podkład nałożony powinien być w dwóch warstwach. Po wyschnięciu podłoże należy zmatowić. Kolejny krok to malowanie dwuskładnikową emalią. Ważne jest, aby malowanie przeprowadzone zostało w odpowiednich warunkach. Najlepiej, aby temperatura otoczenia wynosiła ok. 20 stopni, a wilgotność nie przekraczała 70-80%. Nie może zatem dziwić, że najlepszą porą na malowanie ciągnika jest wiosna lub lato. Warunki, w których ciągnik jest malowany mają wpływ na czas schnięcia oraz jakość powłoki.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

CZYTAJ TERAZ

Close
Back to top button
Close