Informacje

Produkujesz pasze? Zadbaj o solidny śrutownik bijakowy!

Warunkiem ekonomicznej opłacalności produkcji zwierzęcej jest stosowanie wysokiej jakości pasz. Własna produkcja pasz jest ambicją wielu rolników, ale w przypadku mniejszych gospodarstw rolnych trzeba obliczyć, po jakim czasie zwrócą się koszty zakupu odpowiednich maszyn. Można skorzystać z usług mieszalni pasz stacjonarnych, a także coraz popularniejszych mieszalni mobilnych. Warto odwiedzić internetowy portal rolniczy i zasięgnąć opinii innych rolników. W Internecie dostępne są działy porad rolniczych oraz czaty i fora do bezpośredniej wymiany doświadczeń.

Jak określić opłacalność własnej linii do produkcji pasz?

Poza wydatkami finansowymi rolnik musi wziąć pod uwagę elementy niewymierne, takie jak oszczędność czasu oraz możliwość indywidualnego doboru komponentów paszowych. Dobre rozdrobnienie ziarna i odpowiednie wymieszanie śruty z dodatkami paszowymi i witaminami ma niebagatelny wpływ na wyniki produkcyjne oraz stan zdrowia zwierząt. Opłacalność zakupu linii do produkcji pasz zależy nie tylko od pogłowia zwierząt, ale dostępności tanich źródeł  zbóż i roślin oleistych, najlepiej własnej produkcji. Cały zestaw ze śrutownikiem, mieszalnikiem, koszem zasypowym, podajnikiem itd. można wzbogacić o elektronikę pomagającą zautomatyzować proces produkcji pasz.

Jaki śrutownik wybrać?

Wybór śrutownika zależy od liczebności i rodzaju hodowanych zwierząt oraz od dziennego zapotrzebowania na paszę. Do wyboru mamy śrutownik bijakowy lub śrutownik walcowy. Wśród rolników są zwolennicy jednego i drugiego typu urządzenia. W rozwiązaniu tego problemu mogą być przydatne informacje dla rolników zawarte w internetowych portalach rolniczych. Można tam znaleźć nie tylko techniczną specyfikację maszyn podawaną przez producentów, ale osobiste doświadczenia i rady rolników wykorzystujących dany typ maszyn. Dzięki Internetowi można się uczyć na cudzych błędach i unikać własnych. Śrutowniki bijakowe wytwarzają dużo frakcji pyłowej, dlatego nie poleca się ich do produkcji mieszanek paszowych przeznaczonych do skarmiania trzody chlewnej i drobiu, natomiast sprawdzają się znakomicie do produkcji pasz dla bydła. Hodowca bydła może np. zakupić zestaw, w skład którego wchodzi śrutownik bijakowy ssąco-tłoczący z dmuchawą, która schładza śrutę. Śruta może być potem przetransportowana rozdzielaczem na miejsce składowania lub wprost do mieszalnika.

zwierzęta

Przed zakupem śrutownika

Przy wyborze śrutownika ograniczeniem może być istniejąca w gospodarstwie instalacja elektryczna, a co za tym idzie moc urządzenia. W przypadku gospodarstw indywidualnych dostępne są śrutowniki o mocy od kilku do ponad 30 kW. Decydując się na zakup nowego urządzenia, warto przejrzeć w Internecie newsy rolnicze. Producenci maszyn rolniczych starają się dostosowywać do potrzeb rolników i na rynki wchodzą śrutowniki bijakowe o coraz lepszych parametrach, zwłaszcza pod względem energooszczędności. Dzięki internetowym informacjom dla rolników możemy się dowiedzieć o aktualnych targach, wystawach lub pokazach sprzętu rolniczego, co pozwoli lepiej przyjrzeć się urządzeniu i poznać jego walory przed dokonaniem zakupu.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

CZYTAJ TERAZ

Close
Back to top button
Close