Porady

Gorące żniwa a montaż klimatyzacji w starszej maszynie rolniczej

Gorące lato już w pełni. Wielkimi krokami zbliżają się żniwa, a więc to już najwyższy czas, aby pomyśleć o klimatyzacji w kabinie maszyny rolniczej, której będziemy używać do żniw. Jest to kwestia niezwykle istotna, ponieważ newsy rolnicze podają, że temperatura w kabinie kombajnu może dochodzić nawet do czterdziestu pięciu stopni. Jest więc ona na tyle wysoka, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie człowieka, nie mówiąc już o pracy w takich warunkach. Warto więc poważnie zastanowić się nad montażem klimatyzacji w swojej maszynie rolniczej, aby nie narażać swojego zdrowia poprzez przesiadywanie w niekorzystnych warunkach. Jednak czy jest to możliwe, kiedy posiadamy starszy kombajn? Oczywiście! Oto trzy rozwiązania.

Klimatyzacja dedykowana

Porady rolnicze głoszą, że jednym z najbardziej profesjonalnych sposobów na obniżenie temperatury wewnątrz kabiny kombajnu jest wykorzystanie klimatyzacji dedykowanej. Przy zakupie takiego narzędzia otrzymujemy kompletny zestaw oraz instrukcję obsługi, dzięki której możliwa jest instalacja urządzenia. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy nie zlecić tego działania specjaliście, ponieważ nie jest ono takie proste, jak mogłoby się wydawać. Ponadto po udanym montażu należy sprawdzić szczelność klimatyzacji oraz ją napełnić, co i tak będzie się wiązało z wizytą u fachowca. Koszty takich zestawów nie przekraczają 5000 zł, natomiast usługa montażu to 1000 zł, chyba że zdecydujemy się ją przeprowadzić w własnym zakresie.

Klimatyzator na dachu

Znany portal rolniczy rekomenduje także inne, tańsze rozwiązanie, jakim jest klimatyzator na dachu. Miejscem, w którym możemy go znaleźć to internetowy sklep rolniczy. Choć urządzenie to brzmi nieco mało profesjonalnie niż poprzednie narzędzie, to posiada jednak szereg zalet. Po pierwsze, jest ono niewątpliwie tańsze, ponieważ można je dostać już za 3000 zł. Ponadto nie wiąże się z koniecznością wizyty u specjalisty, ponieważ jest już gotowe do użytku w momencie zakupienia, a sam montaż jest stosunkowo prosty.

Klimatyzator wodny

Informacje dla rolników, które można znaleźć na wielu portalach rolniczych, rekomendują także użycie klimatyzatora wodnego. Jego montaż wygląda bardzo podobnie do montażu dedykowanej klimatyzacji, jednak koszt zakupu jest nieco niższy. Ilość gotówki, którą będziemy musieli przeznaczyć na utrzymanie urządzenia, również nie jest wygórowana. Wynosi bowiem około 30 złotych i dotyczy zakupu tabletek odkażająco-odkamieniających. Urządzenie to jest o tyle warte rozważenia, że chłodzi tym mocniej im wyższa temperatura jest w kabinie starego urządzenia rolniczego. Co więcej, używanie klimatyzatora wodnego niesie ze sobą także skutki prozdrowotne. Nie osusza bowiem powietrza, co pozytywnie wpływa na układ oddechowy człowieka.

Warto pamiętać, że samo zamontowanie klimatyzacji w starym kombajnie nie wystarczy. Jest to urządzenie, o które trzeba dbać. W celu uniknięcia awarii oraz utrzymania wydajności codziennie należy czyścić filtr kabinowy, parownik oraz chłodnicę klimatyzacji.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close