Porady

Siatka przeciwko ptakom – skuteczna ochrona sadu i ogrodu

Niezabezpieczone owoce w sadzie, mogą być świetną okazją dla ptaków. Wiśnie, czereśnie, jabłka i większość pozostałych produktów to przysmaki tych lotnych zwierząt. Dla właścicieli gospodarstw są one jednak niemałą udręką i mogą spowodować niewyobrażalne straty finansowe. Siatka przeciw ptakom to świetne i właściwie obowiązkowe rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą chronić swój sad przed szkodnikami. Jakie siatki będą najlepsze oraz co należy wziąć pod uwagę przy zakupie?

Tani sposób na zapobieganie dużym wydatkom

Niemal każdy portal rolniczy pozwala nam zapoznać się z informacją, że siatka jest najlepszym zabezpieczeniem owoców. Dlaczego jednak warto w nią zainwestować? Przede wszystkim, ze względu na jej skuteczność. Uniemożliwiają one ptakom dotarcie do upragnionej zdobyczy, ponieważ tworzy ona fizyczną barierę, której zwierzęta nie są w stanie pokonać. Siatki to nie tylko sposób na skuteczną, ale i bardzo tanią ochronę. Dzięki temu możemy zastosować ją na powierzchnię całego sadu, nie ponosząc przy tym dużych kosztów. 

Dzięki zastosowaniu ochrony w postaci siatki nasze uprawy zyskają również na jakości i staną się bardziej ekologiczne. Nie będzie bowiem potrzeby stosowania dużej ilości chemicznych preparatów mających na celu odstraszenie ptaków. 

Materiał to podstawa

Ważne jest jednak, aby wybrać siatkę wykonaną z odpowiedniego materiału, tak, aby służyła nam ona przez wiele sezonów. Wszelkie informacje dla rolników wskazują, że najlepiej jest wybierać siatki wykonane ze sztucznego tworzywa, ponieważ zapewnia ono bardzo dużą odporność oraz stanowi dla ptaków przeszkodę nie do pokonania, jest ono też odporne na szarpanie i dziobanie. Dobrze też zwrócić uwagę, aby była ona zabezpieczona przed filtrami UV oraz działaniem całorocznych czynników atmosferycznych. Należy też pamiętać o odpowiednim doborze rozmiaru otworów w siatce, tak aby szkodniki nie mogły się przez nie przedostać. Im mniejsze owoce, tym mniejsze otwory powinniśmy wybrać. 

Właściwy rozmiar

Wybierając siatkę chroniącą sad, należy dokładnie dobrać jej rozmiar do danego obszaru. To bardzo ważne, ponieważ luki, które utworzą się, kiedy siatka będzie za mała, sprawią, że ptaki doskonale poradzą sobie z przedostaniem się do naszych owoców. Przed zakupem konieczne jest więc bardzo dokładne wymierzenie terenu, który ma obejmować. 

Niemniej ważny jest sam montaż siatki. Podstawą jest zrobienie tego w sposób, który całkowicie uniemożliwi szkodnikom, dostanie się do sadu. Wiele firm specjalizuje się w montażu tego typu siatek ochronnych, warto więc skorzystać z takiej możliwości. Jeśli jednak wolimy zająć się tym samodzielnie, to dobrze będzie wcześniej zapoznać się ze stronami internetowymi, na których dostępne są porady rolnicze. Dzięki temu możemy zyskać wiele cennych wskazówek.

Odpowiedni wybór koloru

Siatki dostępne na rynku różnią się między sobą także kolorami, a różne newsy rolnicze mówią nam, że dobór odpowiedniego, może mieć bardzo duże znaczenie. Nie jest to jednak czynnik wpływający na odstraszenie ptaków, a na poziom nasłonecznienia drzew i krzewów. Warto wiedzieć, że im siatka ciemniejsza, tym większe zacienienie tworzy. Należy więc wybrać odpowiednio dostosowaną barwę.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close