Żniwa

Dobrze zaplanowane żniwa gwarancją efektywnej pracy

Dla każdego rolnika żniwa to zdecydowanie najważniejszy czas w trakcie całego roku. Większość prac na roli zmierza bowiem właśnie do zbiorów podczas żniw. Choć jest to bardzo owocny czas dla zbiorów i oczywiście samego zarobku, wiąże się on także ze sporym stresem i masą obowiązków, które nie są łatwe do rozplanowania. Jednak jeśli chcemy by nasze żniwa przebiegły naprawdę sprawnie i bez żadnych dodatkowych komplikacji oraz kosztów, powinniśmy zaplanować je dużo wcześniej. Działanie na ostatnią chwilę nigdy nie daje dobrych rezultatów. Oto kilka porad rolniczych i informacji dla rolników.

Kombajn – najważniejsza maszyna podczas żniw

By żniwa przebiegły naprawdę szybko i bezproblemowo, trzeba oczywiście posiadać sprawny kombajn. Wielu rolników mających sporo hektarów, inwestuje we własne maszyny, by znacznie przyspieszyć proces zbiorów. Kombajny jak wszystkie inne maszyny, wymagają odpowiedniej konserwacji w okresie, gdy nie są używane, o czym trzeba pamiętać. Po każdych zakończonych żniwach powinno się przeprowadzić konserwację, wymienić wszystkie popsute bądź też mocno zużyte części, wyczyścić sprzęt. Gdy jest on przechowywany w odpowiednich warunkach i przede wszystkim w odpowiednim stanie, podczas żniw nic nie jest w stanie nas zaskoczyć. Oczywiście przed żniwami także warto go odpalić i zobaczyć, czy nic przez okres jego postoju w stodole czy też hali, nie uległo zepsuciu. Wszystkie newsy rolnicze dotyczące żniw zawsze alarmują o tym, by sprawdzać stan techniczny kombajnów i naprawdę o nie dbać. Każda bowiem naprawa kombajnu w trakcie żniw, to ogromna strata czas oraz pieniędzy. Bowiem jeśli ktoś dodatkowo świadczy usługi kombajnem innym rolnikom, nie może pozwolić sobie na kosztowne przestoje.

Jeśli natomiast nie posiadamy kombajnu i ratujemy się zawsze jego wynajęciem, powinniśmy postarać się o zagwarantowanie sobie terminu odpowiednio wcześniej. Oczywiście wyznacznikiem żniw jest pogoda i wiele osób czeka do ostatniej chwili, by załatwić tego typu kwestię. Jednak sprawdzając dobrze pogodę możemy przewidzieć chociażby o tydzień, czy dany dzień będzie dla nas dobry i na ten termin załatwić sobie usługę.

Sprawny przewóz zboża

Bardzo ważne podczas żniw jest także to, by sprawnie odwozić zboże z pola. Pomiędzy kolejnymi napełnionymi zbiornikami kombajnu, zawsze jest sporo czasu. Trzeba go jednak naprawdę dobrze wykorzystać na odwożenie plonów do ich miejsca składowania bądź też do skupu. Jeśli bowiem kombajn w pewnym momencie stanie, ponieważ nie będzie możliwy rozładunek, wówczas praca na polu bardzo szybko się posypie.Każdy portal rolniczy przekazujący informacje dla rolników, obfituje w porady rolnicze dotyczące żniw. Jest to bowiem niezwykle ważny okres w roku, do którego trzeba naprawdę dobrze się przygotować. Oprócz wyżej wymienionych kwestii, warto także pomyśleć o dodatkowych przyczepach, by móc szybciej zwozić zboże czy też o zapasowym kole, na wypadek gdyby coś stało się z ciągnikiem, przyczepą czy też samym kombajnem. Każda bowiem taka ewentualna usterka i przerwa w żniwach, generuje straty.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close