Aktualności

Kubota na swoje 130 urodziny przedstawiła nowy super-ciągnik

Z okazji swoich 130. urodzin Kubota, czyli słynny producent maszyn rolniczych z kraju kwitnącej wiśni, ujawnił projekt ultranowoczesnego ciągnika, który w przyszłości ma zrewolucjonizować pracę w przemyśle rolniczym. Przyjrzyjmy się bliżej wyjątkowym cechom tej maszyny.

Jak donoszą portale rolnicze, projekt futurystycznej maszyny firma Kubota pokazała na sam koniec targów maszyn rolniczych, które odbywały się w Kioto. Ujawnienie tego projektu to sposób japońskiego koncernu na uczczenie swoich 130. urodzin. Maszyna nosi nazwę „X-tractor” i określona została już mianem „supertraktora”. Nazwano ją tak nie bez powodu, gdyż  konstrukcja X-tractora sprawia, że jest on potencjalnie bardziej wydajny niż inne maszyny tego typu.

Samodzielna praca

Tym, co przede wszystkim wyróżnia japoński supertraktor jest zdolność do sprawnej pracy w trybie autonomicznym. Liczne newsy rolnicze donoszą, że maszyna wyposażona jest w AI (Sztuczną Inteligencję), która może nie tylko samodzielnie obsługiwać pojazd, ale i również podejmować własne decyzje na temat działań, które muszą zostać przeprowadzone w gospodarstwie, na podstawie tego, co sugerują zgromadzone informacje dla rolników. Dodatkowo, maszyna może dzielić się swoją wiedzą z innymi X-tractorami, co pozwala skoordynować pracę i uniknąć kolizji.

Wysoka mobilność

Pozbawiony kabiny ciągnik porusza się na czterech gąsienicach. Rozwiązanie to ma dwie główne korzyści: po pierwsze, cztery gąsienice zapewniają większą stabilność poruszania się, a po drugie, dzięki nim traktor ma lepszy uciąg. Co więcej, każda z gąsienic może poruszać się z inną prędkością, co znacznie ułatwia trudne manewry. To nie koniec nowinek: portale rolnicze wspominają również, że japoński traktor potrafi regulować swoją wysokość, dostosowując prześwit do typów prac. Z X-tractor powinni być zadowoleni rolnicy dbający o ekologię, gdyż maszyna porusza się dzięki czystej, ekologicznej energii, dostarczanej przez baterie słoneczne oraz litowo-jonowe.

Odpowiedź na problemy japońskiego rolnictwa

Nie jest przypadkiem to, że to właśnie Japończycy tak intensywnie pracują nad samodzielnymi traktorami: jest to ich odpowiedź na problem zbyt małej ilości rąk do pracy, wynikający ze wciąż malejącego w Japonii współczynnika urodzeń. To zresztą nie pierwszy projekt autonomicznego traktora zaprezentowany przez Kubotę, gdyż już trzy lata temu, w roku 2017 portale rolnicze donosiły o autonomicznych ciągnikach AgriRobo. Japońscy specjaliści od technologii maszyn rolniczych chcą w ten sposób dostarczyć lokalnym rolnikom narzędzi, które pozwolą im na prowadzenie precyzyjnych prac wymaganych przez specyfikę japońskiego rolnictwa, przy jak najmniejszym nakładzie ludzkiej siły roboczej. Japończycy jako naród są też wrażliwi na punkcie ekologii, więc można się spodziewać, że X-tractor nie będzie ostatnim ciągnikiem korzystającym z energii odnawialnych.

X-tractor zapowiada się bardzo interesująco nie tylko dla rolników z kraju kwitnącej wiśni, ale również przedstawicieli branży agrarnej z całego świata. Zdolność do samodzielnego wykonywania złożonych prac oraz znakomita mobilność to cechy, które w przyszłości przysporzą supertraktorowi wielu fanów.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close